
U organizaciji neformalne grupe studenata danas su najavljeni peti protesti, a okupljanje je ponovo u 12 sati ispred Zemaljskog muzeja.
Protesti se održavaju nakon stravične tramvajske nesreće u kojoj je život izgubio 23-godišnji Erdoan Morankić, a četvero povrijeđeno.
Hiljade građana predvođenih srednjoškolcima i studentima jučer su ispred Tužilaštva Kantona Sarajevo pročitali četiri zahtjeva koja su uputili ka nadležnima:
1. Objava potpunih informacija o istrazi, uključujući podatke o servisiranju tramvaja te snimak iz tramvaja u trenutku nesreće
2. Povlačenje svih starih tramvaja dok ne prođu ponovno servisiranje, a podatke o ispravnosti dostaviti građanima
3. Ostavke svih odgovornih osoba.
4. Siguran javni prijevoz i obustava privatizacije javnog gradskog prijevoza
Više hiljada demonstranata jučer je mirno šetalo od Zemaljskog muzeja preko Skenderije do Tužilaštva KS, a zatim pored Predsjedništva BiH do Zemaljskog muzeja.
Ministar saobraćaja Adnan Šteta u ponedjeljak navečer je izjavio da su svi stari češki tramvaji povučeni i neće biti pušteni u saobraćaj dok se ne izvrše sve kontrole. Obećao je da će prije vraćanja u saobraćaj biti saopćeni rezultati kontrola i servisa.
Podsjećamo, premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk u nedjelju je podnio ostavku čime je pala cijela Vlada KS. Direktor GRAS-a Senad Mujagić također je jučer podnio ostavku.
Iz Tužilaštva KS su jučer saopćili da je snimak kamere iz tramvaja, koji je na analizi po naredbi tužilaca, dokazni materijal i da njegovo objavljivanje može štetiti istražnom postupku u ovako kompleksnom predmetu.
Tužilaštvo čeka i naredbu suda za izuzimanje snimaka videonadzora s drugih objekata koji se nalaze u blizini mjesta tramvajske nesreće.

























