Bosna i Hercegovina

Sarajevo: U organizaciji USAID-a obilježen Svjetski dan borbe protiv trgovine ljudima

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 27. jul 2023 @20:22
ID75355

U organizaciji USAID-a u Sarajevu je obilježen Svjetski dan borbe protiv trgovine ljudima. Događaj pod nazivom „Zajedno u borbi protiv trgovine ljudima“ organizovan je u okviru Programa podrške zaštiti ljudskih prava u BiH. Potpisan je i ugovor o grantu te istaknuta važnost saradnje pravosudnog i nevladinog sektora u borbi protiv trgovine ljudima.

Na događaju “Zajedno u borbi protiv trgovine ljudima” potpisani su ugovori na osnovu kojih će se u narednom periodu pružati pravna i psihosocijalna podrška žrtvama trgovine ljudima.

SAVANNAH THOMAS ARRIGO, v. d. direktora Misije USAID-a u BiH

“Svima nam je savršeno jasno da je pred nama dugi put da se izborimo protiv ovog strašnog problema, ali Vlada Sjedinjenih Američkih Država stoji i stajaće uz Bosnu i Hercegovinu i sve njene nadležne institucije”.

Dio pomoći od USAID-a namijenjen je za institucije koje se bore protiv ovog problema. Iz ministarstva naglašavaju da je bitno zajedništvo bh. institucija i nevladinih organizacija u borbi protiv trgovine ljudima.

Bosna i Hercegovina se nalazi stabilno u drugoj kategoriji liste Stejt departmenta. Okarakterisana je kao zemlja koja još uvijek ne ispunjava u potpunosti sve uslove u borbi protiv trgovine ljudima, ali čini značajne napore da to učini.

Centar ženskih prava već drugi put dobija pomoć za sprovođenje aktivnosti u borbi protiv trgovine ljudima. Na meti trgovine ljudima su najviše maloljetne osobe, naglašavaju iz ove organizacije.

SELMA BADŽIĆ, Centar ženskih prava

“Uporedo ćemo raditi na senzibilizaciji profesionalaca koji su zaista prvi u kontaktu sa žrtvama trgovine ljudima i onih koji su dakle potencijalne žrtve trgovine ljudima. Takođe, ono što će se raditi kroz narednih dvadeset mjeseci je sama edukacija profesionalaca”.

Trebalo bi obratiti pažnju na seksualnu eksploataciju, koja se najviše odvija u stanovima koji se izdaju na dan, kažu iz fondacije “Lara”.

LJILA LUKIĆ, projektna koordinatorica fondacije “Lara”

“Mi smo od početka ove godine do sada imali smještenu jednu potencijalnu žrtvu. Prošle godine ih je bilo četiri, a 2021. čak osam. Uglavnom su to bili maloljetnici bez roditeljskog staranja. Najčešće su bile upitanju žrtve koje su zatečene u prosjačenju, ili su bili upitanju maloljetnički brakovi”.

Prošle godine je evidentirano 38 žrtava trgovine ljudima, prema statistikama koje su sprovele nadležne institucije. Najčešće je riječ o prosjačenju i maloljetničkim brakovima, kao i mjestima gdje ima više romske populacije.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button