Današnji dan, 29. avgust, obilježava se kao „Dan više bilja, manje soli“.
Dakle, ako niste znali, taj dan se obilježava kako bi se skrenula pažnja na rastući problem prevelike količine natrija u prehrani te uključivanja u inicijativu za smanjenje udjela soli u hrani – „Manje soli – više zdravlja“.
Prekomjerna upotreba soli uzrokuje povišenje krvnog tlaka kojeg povezujemo s pojavom bolesti srca i moždanim udarom, odnosno bolestima koje su danas vodeći uzroci smrti u svijetu.
Pretjerani unos soli povezan je i s rakom želuca, bolestima bubrega i pojavom bubrežnih kamenaca, osteoporozom te pojavom edema.
Od svih javnozdravstvenih strategija, smanjenje unosa soli u prehrani je jedna od najlakše provedivih javnozdravstvenih mjera.
Za njenu primjenu najvažnija je međusektorska saradnja, posebno s prehrambenom industrijom, s ciljem smanjenja sadržaja soli, odnosno soli u proizvodnom procesu, uvođenju zakonske regulative uz obavezno označavanje sadržaja natrija na deklaraciji proizvoda te zdravstveno odgojnim mjerama na području promocije pravilne prehrane.
Gotovo 80% soli koju dnevno konzumiramo odnosi se na “skrivenu” so u gotovoj ili polugotovoj hrani.
Izbjegavajte hranu s razmjerno visokim sadržajem soli:
-pečene proizvode kao što su kruh, peciva te zobene ili kukuruzne pahuljice;
-suhomesnate proizvode: salame, kobasice, hrenovke, paštete i druge slične proizvode;
-konzervirano voće i povrće;
-„brzu“ hrana kao što su pizza, hamburgeri ili prženi krumpirići;
-procesuiranu smrznutu hranu;
-gotove umake, senfove, majonezu, juhe iz vrećice;
-grickalice kao što su čips, štapići, kikiriki, pistaciji, kokice;
-tvrde sireve, sirne namaze, lisnato tijesto;
-pazite na konzumaciju mineralne vode koja sadrži natrij.
Kako bi se snizila razina soli pomaže i hrana s razmjerno dosta kalija, kao što su: rajčice, grah, grašak, peršin, kupus, špinat, orasi, banane, datulje, papaja ili sok od naranče.
Prije kupnje preporučuje se na deklaraciji proizvoda pažljivo pročitati koliki je sadržaj natrija.
Svjetska zdravstvena organizacija je u globalne dobrovoljne ciljeve za prevenciju i kontrolu nezaraznih hroničnih bolesti uvrstila smanjenje prekomjernog unosa kuhinjske soli za 30% do 2025. godine.
Dnevni unos soli za zdravu odraslu osobu iznosi manje od 5 grama soli ili manje od 2 grama natrija i najmanje 3,51 gram kalija kako bi se smanjio rizik obolijevanja od srčanih bolesti i moždanih udara. (nvonatura.me)