NATO podržava reformske procese BiH
NATO podržava reformske procese Bosne i Hercegovine i politika “Otvorenih vrata” je načelo od kojeg Alijansa ne odustaje u regionu Zapadnog Balkana, izjavio je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg tokom godišnjeg zasjedanja PSNATO-a, koje je sinoć završeno u Lisabonu.
Na zasjedanju su, u online formatu, učestvovali i predsjedavajući Delegacije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u Parlamentarnoj skupštini NATO-a (PSNATO) Asim Sarajlić i član Delegacije Nikola Lovrinović.
U svom izlaganju na plenarnoj sjednici generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg govorio je o aktuelnim globalnim bezbjednosnim izazovima, kao i o stanju u pojednim dijelovima svijeta, s posebnim osvrtom na stanje u Avganistanu nakon završetka misije i povlačenja snaga NATO-a.
Tokom zasjedanja, čiji je domaćin bio Parlament Portugala, učesnicima su se obratili predsjednik PSNATO-a Džerald E. Konoli, predsjednik Parlamenta Portugala Eduardo Fero Rodrigez i predsjednik Vlade Portugala Antonio Kosta.
Konoli je istakao značaj PSNATO-a i jačanja parlamentarne saradnje među državama članicama NATO-a, kao i saradnje sa partnerskim državama i parlamentarnim organizacijama, čiji je cilj, kako je rekao, jačanje bezbjednog okruženja za građane tih zemalja.
Učesnike zasjedanja pozdravila je i predsjednica Predstavničkog doma Kongresa Sjedinjenih Američkih Država Nensi Pelosi, koja se obratila u svojstvu dobitnice nagrade Žena godine za mir i bezbjednost.
U okviru zasjedanja po komitetima, jedna od najzanimljivijih tema bio je Nacrt izvještaja Pododbora za transatlantske odnose, izvjestioca Ahmeta Jildiza iz Turske, koji je tretirao pitanje obnove transatlantskih veza i traženje pravednije raspodjele tereta u kontekstu Agende NATO-a do 2030. i revizije Strateškog koncepta.
Tokom rasprave, parlamentarci su konstatovali da, uprkos pandemiji i drugim novim izazovima, NATO nastavlja da pokazuje sposobnost da pronađe konsenzus među saveznicama i da izvršava svoje osnovne zadatke kolektivne odbrane i upravljanja krizama.
U okviru zasjedanja raspravljalo se i odnosima sa Rusijom i Kinom, te o razvoju situacije na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi. Razgovaralo se i o drugim globalnim problemima, posebno o posljedicama klimatskih promjena, te o kontroli naoružanja.