Bosna i Hercegovina

Svjetski je Dan zemljišta: Primjeri bujičnih poplava iz 2014. i 2024. moraju biti posljednji alarm da se nemar zaustavi

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 5. dec 2024 @18:26
ID120573

Svjetski dan zemljišta obilježava se svake godine 5. decembra kao sredstvo za usmjeravanje pažnje na važnost zdravog zemljišta i zalaganje za održivo upravljanje resursima zemljišta.

Generalna skupština UN-a odredila je ovaj datum, 2014. kao prvi službeni Svjetski dan zemljišta, navode iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.

Negativni ljudski utjecaj

Dr. Nermin Rondić iz Instituta je na početku skupa upoznao prisutne o značaju ovog datuma i odluci UN-a da se u svijetu obilježava Dan zemljišta.

Centralnu temu skupa “Rizici od bujičnih poplava u Bosni i Hercegovini” elaborirao je profesor Šumarskog fakulteta Sarajevo dr. Muhamed Bajrić, koji je ukazao na činjenicu da su bujične poplave unazad petnaestak, dvadeset godina postale veoma aktuelne, počevši od 2014. godine kada je bilo pogođeno slivno područje rijeke Bosne, posebno lokaliteti Topčić Polja i Željeznog Polja, gdje su te bujične poplave izazvale ogromne materijalne štete, pa sve do katastrofe u Donjoj Jablanici, odnosno širem lokalitetu Konjica, Jablanice,Fojnice i Kreševa.

neodgovoran odnos ljudi prema zemljištu kroz djelatnosti industrije, poljoprivrede, čak i medicine, dovodi do zagađenja zemljišta koje onda to zemljište nama često postaje beskorisno ili izvor dodatnih problema, istakao je Durmišević.

Skup je organizovan za zdravstvene profesionalce, sanitarne, veterinarske i tržišne inspektore, ali i predstavnike udruženja zadrugara sa područja ZDK. Zaključak skupa je da se ulaganje mora provoditi decenijama, kontinuirano i da je ulaganje višestruko manje od štete koju bujične poplave naprave, uz nenadoknadive gubitke u ljudskim žrtvama. Stručnjaci na skupu su naveli primjere da su ulaganja od 50-tih godina prošlog vijeka rezultate u zaštiti terena dala tek u ovom vijeku, te da nemar kojim se decenijama unazad u BiH ne ulaže u zaštitu, iako se sredstva odvajaju (ali i nenamjenski troše) moraju biti posljedni alarm prije budućih novih i sve češćih katastrofalnih dešavanja.

INZ

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button