Bosna i HercegovinaKultura

Danas je Međunarodni dan djece oboljele i liječene od raka

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 15. feb 2022 @10:41
ID37999

Međunarodni dan djeteta oboljelog od maligne bolesti (engl.ICCD- International Childhood Cancer Day) se od 2002. godine obilježava 15. februara na inicijativu organizacije Childhood Cancer International (CCI), nekadašnjeg Međunarodnog saveza organizacija roditelja djece oboljele od malignih bolesti (ICCCPO).

Organizacija Childhood Cancer International globalna je mreža 176 roditeljskih organizacija, udruženja roditelja djece koja su preživjela rak, grupe za podršku djeci oboljeloj od raka u preko 93 zemlje, na 5 kontinenata.

U svijetu SVAKE 3 MINUTE jedno dijete umire od raka!

Nedostatak dijagnoze, pogrešna dijagnoza ili odgođena dijagnoza, prepreke pristupu zdravstvenoj zaštiti i odgovarajućoj njezi, te odustajanje od tretmana, razlozi su niske stope preživljavanja. Najčešće zastupljene kategorije dječijeg karcinoma su leukemije, karcinomi mozga, limfomi i solidni tumori poput neuroblastoma i Wilmsovih tumora; većina se ne može spriječiti ili pregledati. Uzroci dječijeg karcinoma često su nepoznati, a napori na prevenciji trebaju se usmjeriti na moguće faktore rizika koji, pak, mogu povećati vjerojatnost za razvoj raka kod odraslih.

Svako dijete ima pravo na uživanje najvišeg dostignutog standarda zdravlja i pristup zdravstvenim uslugama, prema UN Konvenciji o pravima djeteta.

Osnovna prava za svu djecu s dijagnozom raka uključuju:
– pravo na ranu i pravilnu dijagnozu
– pravo na pristup osnovnim lijekovima koji spašavaju život
– pravo na odgovarajuće i kvalitetne medicinske tretmane i
– pravo na praćenje brige, usluga i održivih mogućnosti za život preživjelih.

Dan promovira povećano uvažavanje i dublje razumijevanje problema i izazova koji su relevantni za rak djece i utjecaj na djecu/adolescente oboljele od raka, preživjele, njihove porodice i društvo u cjelini.

Poboljšanje ishoda za djecu zahtijeva ranu i tačnu dijagnozu, pristup efikasnom liječenju i palijativnu njegu. To uključuje pristup kvalitetnim esencijalnim lijekovima koji odgovaraju starosti pacijenta. Poboljšan nadzor podataka o raku putem pedijatrijskih registara potreban je kako bi se u potpunosti savladao teret bolesti kod djece.

Zacrtani cilj Svjetske inicijative za djetinstvo bez raka SZO je eliminisati sav bol i patnju djece koja se bore protiv raka i postići najmanje 60% preživljavanja za svu djecu kojima je dijagnosticirano oboljenje, širom svijeta, do 2030. godine.

To predstavlja približno udvostručenje trenutne stope izlječenja i spašavanje dodatnih milion dječjih života tokom naredne decenije.

Svake godine više od 400 000 djece i adolescenata mlađih od 20 godina ima dijagnozu raka. Stopa preživljavanja ovisi o regiji, s 80% preživljavanja u većini zemalja s visokim dohotkom, ali samo 20% u zemljama s niskim primanjima.

Hitno je potrebno više istraživanja raka djece, kako bismo mogli spasiti više života i razviti empatičnije i sigurnije mogućnosti otkrivanja i liječenja.

Maligne bolesti u dječijoj dobi imaju socijalne i medicinske posljedice zbog toga što traumatiziraju i izazivaju teškoće u prilagodbi na novu životnu situaciju, te pogađaju obitelj kao primarno okruženje bolesnog djeteta u kojem je djetetu nužno pružiti ljubav i odgovarajuću zaštitu.

Roditeljima je u prevladavanju svakodnevnih teškoća s kojima se suočavaju u brizi za svoje dijete neophodno osigurati pomoć: omogućiti ravnomjernu dostupnost savremenih postupaka liječenja i, jednako važno, obiteljima pravovremeno pružiti psihološku pomoć.

Udruženja roditelja djece oboljele od raka, pedijatri onkolozi i čitava zajednica, udruženi, mogu svako na svoj način pomoći porodicama i djeci kao krajnjim korisnicima sveopšte brige i pažnje, u olakšavanju djetinjstva i mladosti sa dijagnozom raka.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button