Bosna i HercegovinaKultura

U Zemaljskom muzeju BiH otvorena izložba stećaka iz Ilijaša

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 26. dec 2024 @19:05
ID121635

Izložba “Stećci srednjovjekovne župe Vidogošća – faza 1 Stećci Ilijaša”, autora Edina Bujaka, Adise Lepić i Zlatana Filipovića otvorena je u Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine.
Projekat “Stećci srednjovjekovne župe Vidogošća – Faza 1 (Stećci Ilijaša)” realiziran je u drugoj polovini 2023. i 2024. godine, a finansiran je iz projektnih sredstava Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo.

Osnovni cilj projekta je utvrditi stanje stećaka na prostoru župe Vidogošće (u fazi 1 na prostoru Ilijaša), prezentirati bogato srednjovjekovno naslijeđe javnosti, te da se stvore pretpostavke za njihovo daljnje proučavanje i afirmisanje u naučne, edukativne i turističke svrhe.

Viša kustosica Zemaljskog muzeja BiH Adisa Lepić kazala je da se o stećcima puno govori i kroz naučnu, stručnu literaturu, ali da “smo generalno u javnosti svjedoci negativnih vijesti po pitanju očuvanja stećaka”.

– Neka moja evidencije je da smo samo u ovoj godini zabilježili uništavanje pet nekropola stećaka po cijeloj Bosni i Hercegovini. Sigurno je da je taj broj i veći. Kroz ovakve projekte nastojimo da ukažemo ljudima još više na značaj i specifičnost ovih spomenika – kazala je Lepić.

Edin Buljak sa Filozofskog fakulteta u Sarajevu, Odsjek arheologija, kazao je da  je evidentirano stanje registriranih nekropola sa stećcima, te da su prvi put stećci detaljno opisani i da su napravljeni precizni planovi nekropola.

– Ono što danas predstavljamo jesu rezultati terenskog rada na stećcima srednjovjekovne župe Vidogošća, odnosno u prvoj fazi stećcima Ilijaša. Veći dio općine smo završili, međutim pokazalo se da ovdje ima znatno više stećaka nego što smo pretpostavljali i da je stanje na terenu i pristupačnost lokacija znatno drugačija i znatno teža. Danas znamo da se ovdje nalazi više od 650 stećaka na 45 nekropola i to je za otprilike 20 posto više u odnosu na ranije popise čiji su rezultati objavljeni prije 50 i više godina – istaao je Bujak.

On je kazao da su stećci ne samo na području Ilijaša, već u čitavoj Bosni i Hercegovini izuzetno ugroženi.

– Često se hvalimo kako su stećci sastavni dio našeg identiteta, kako su oni korijen naše države i šta sve ne. Međutim, kada pogledamo koliko se staramo za našu baštinu, zapitajmo se je li licemjerno tako govoriti posebno u dnevnopolitičke svrhe kada se naslijeđe najčešće otima iz svog okruženja i neopravdano zloupotrebljava – naglasio je Bujak.

Ovom prilikom istaknuta je i saradnja sa Fondacijom Srednjovjekovni grad Dubrovnik u Bosni, kod Ilijaša.

Najznačajniji stećci isprintani su u 3D formatu te su s fotografijama prezentirani na izložbi kao jedan od vidova promocije i evaluacije samog projekta.

Zlatan Filipović, koji je uradio digitalne kreacije, kazao je da je na videomaterijalima u sklopu izložbe predstavljeno 28 digitalnih 3D modela.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button