Bosna i HercegovinaKulturaZanimljivosti

488 godina Gazi Husrev-begove medrese u Sarajevu

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 7. jan 2025 @12:44
ID122030

Gazi Husrev-begova medresa, najstarija odgojno-obrazovna ustanova u Bosni i Hercegovini, stoljećima doprinosi obrazovnom, kulturnom i civilizacijskom profiliranju Bošnjaka muslimana.

Osnovana 26. redžeba 943. po Hidžri (8. januara 1537.) vakufnamom Gazi Husrev-bega, najznamenitijeg osmanskog namjesnika i dobrotvora Bosne, predstavlja jednu od rijetkih škola u svijetu koja neprekidno radi skoro pola milenijuma.

Uvakufljena je za “učenike i ljude koji teže za znanošću i usavršavanjem” i u kojoj se “izučavaju racionalne i tradicionalne znanosti”.

U medresi koju vakif želi sagraditi obrazuje se učen, izvrstan, uzorit i razborit čovjek “koji usmenom i pisanom riječju raskriva zastore sa istine, spaja grane i korijene znanosti, vlada racionalnim i tradicionalnim”, navodi se u osnivačkom dokumentu vakifa Gazi Hurev-bega.

Vodeći se tim načelima, medresa je iznjedrila znamenite alime, književnike, naučnike, prosvjetitelje i reformatore.

Sadašnji reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović, bivši reis Mustafa ef. Cerić te nekadašnji naibu-reis Ismet ef. Spahić svršenici su Kuršumlije, kako još nazivaju medresu zbog olovnih kupola koje prekrivaju njenu zgradu.

Tu su i akademici Esad Duraković i Rešid Hafizović, književnik Hadžem Hajdarević, kao i političari Haris Silajdžić i Safet Softić i brojni drugi.

“Medresa na svoj način daje značajan doprinos civilizacijskom i ukupnom profiliranju Bošnjaka kao zajednice i kao naroda”, kaže Dževad Pleh, direktor Gazi Husrev-begove medrese.

Svečanom akademijom u srijedu ova odgojno-obrazovna ustanova će obilježiti 488 godina rada.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button