Bosna i Hercegovina

Sa prvim januarom počela primjena Zakona o novčanim poticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju Kantona Sarajevo

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 8. jan 2025 @22:11
ID122038

Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo obavještava javnost da je s početkom 2025. godine započela primjena Zakona o novčanim poticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju na području Kantona Sarajevo. Ovaj zakon predstavlja važan korak ka usklađivanju domaćih propisa sa EU standardima i unapređenju sektora poljoprivrede i ruralnog razvoja.

„Novine koje donosi Zakon ogledaju se u mjerama direktne podrške proizvodnjama, uvođenja dohodovne podrške proizvođačima, uključujući plaćanja mladim poljoprivrednicima za preuzimanje gazdinstava. Također i poticajima za očuvanje biodiverziteta, pejzaža i okoliša, te podršci organskoj proizvodnji na osnovu površine zasada i certifikacije. Pored toga novina je podrška ruralnom razvoju, što obuhvata kapitalna ulaganja, uključujući nabavku mehanizacije, opreme i rasplodne stoke, podsticanje razvoja seoskog turizma, prerade poljoprivrednih proizvoda i diversifikacije ruralne ekonomije i agrookolišne mjere za ublažavanje klimatskih promjena. Posebno ističemo mjere za opće usluge u poljoprivredi koje podrazumijevaju transfer znanja i vještina kroz edukaciju i stručnu podršku, poticaje za istraživanja i inovacije u poljoprivredi i preventivne mjere i odgovornost.

Zakonom je propisano i da ukoliko se ustanovi zloupotreba ili nenamjensko trošenje sredstava, korisnik je obavezan vratiti sredstva u roku od 30 dana, uz zabranu podnošenja zahtjeva za poticaje u narednih pet godina“, pojasnio je ministar privrede KS Zlatko Mijatović.

Uz Zakon je donesen i Pravilnik o mjerama novčanih poticaja, uslovima za ostvarenje i postupku za ostvarenje prava na poticaje. Pravilnik precizira vrste poticaja, uslove za njihovo ostvarivanje i dokumentaciju potrebnu za apliciranje.

Uvedene su značajne izmjene i novine koje imaju za cilj jačanje poljoprivredne proizvodnje i unapređenje ruralnih područja. Poseban fokus stavljen je na mlade poljoprivrednike, koji sada mogu ostvariti višegodišnje podsticaje za preuzimanje gazdinstava, dok je prvi put obuhvaćena i proizvodnja krmnog bilja. Prag za ostvarenje podsticaja u proizvodnji mlijeka podignut je na 600 litara po grlu, čime se podstiče povećanje proizvodnje. Uvedeni su i novi poticaji za očuvanje ugroženih pasmina domaćih životinja poput bosanskog brdskog konja i psa tornjaka.

Novi pravilnik podržava i diverzifikaciju ruralne ekonomije kroz ulaganja u preradu proizvoda, seoski turizam i agrookolišne mjere koje ublažavaju posljedice klimatskih promjena. Dodatno, omogućena su kapitalna ulaganja u modernu opremu, poput poljoprivrednih dronova i meteoroloških stanica, te infrastrukturu u ruralnim područjima, po prvi put omogućeno farmerima da mogu u okviru kapitalnih investicija nabaviti i junice mesne pasmine. Ove mjere usmjerene su na povećanje konkurentnosti poljoprivrednika, očuvanje tradicije i unapređenje kvaliteta života u ruralnim zajednicama.

Zakon je rezultat dugogodišnjeg rada, konsultacija s akademskom zajednicom, stručnjacima i Kantonalnom upravom za inspekcijske poslove. Njime se prvi put na kantonalnom nivou prepoznaje ruralni razvoj kao ključni segment poljoprivredne politike. Ovaj dokument harmonizira se EU politikama, osiguravajući novčane poticaje koji su sigurni, fleksibilni i usmjereni ka održivom razvoju.

Ministarstvo poziva sve poljoprivredne proizvođače s područja Kantona Sarajevo da se informišu o novim pravilima i mogućnostima, te iskoriste dostupne poticaje za razvoj svojih gazdinstava. Detaljne informacije mogu se dobiti putem službenih kanala Ministarstva privrede KS.

Zakon je dostupan na linku https://mp.ks.gov.ba/sites/mp.ks.gov.ba/files/2025-01/Zakon-o-novcanim-podrskama-u-poljoprivredi-i-ruralnom-razvoju.pdf, a pravilnik putem linka https://mp.ks.gov.ba/sites/mp.ks.gov.ba/files/2024-12/Pravilnik-o-mjerama-novcanih-podsticaja-uslovima-za-ostvarenje-novcanih-podsticaja-i-postupku-za-ostvarenje-prava-na-novcane-podsticaje-u-poljoprivredi-i-ruralnom-razvoju.pdf

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button