BiHIlijaš

Program obilježavanja 32. godišnjice stradanja Bošnjaka Stupnog Dola i Vareša

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 21. okt 2025 @1:14
ID132657

U Varešu će se od 21. do 23. oktobra 2025. godine održati program obilježavanja 32. godišnjice stradanja Bošnjaka Stupnog Dola i Vareša, u znak sjećanja na nevine žrtve zločina počinjenih u oktobru 1993. godine.

Obilježavanje organizuju BZK „Preporod“ Vareš, Udruženje logoraša „23. oktobar ’93“ Vareš, Mjesna zajednica Stupni Do i Medžlis Islamske zajednice Vareš, uz podršku građana, boračkih udruženja i lokalnih institucija.

UTORAK, 21. OKTOBAR 2025.

17:00 sati – Komemorativna akademija
Radnički dom Vareš
Organizator: BZK „Preporod“ Vareš

Komemorativna akademija otvoriće program sjećanja, uz prisustvo porodica žrtava, predstavnika institucija, kulturnih radnika i građana Vareša.

SRIJEDA, 22. OKTOBAR 2025.

10:00 sati – Okupljanje logoraša „23. oktobar ‘93“
Dvorana MSŠ „Nordbat 2“ Vareš

10:30 sati – Mimohod sjećanja
11:00 sati – Obilazak mezarja žrtava u Varešu (Glavica)
12:30 sati – Tevhid u Čaršijskoj džamiji

Organizator: Udruženje logoraša “23. oktobar ‘93” Vareš

Drugog dana obilježavanja, Varešani će u mimohodu sjećanja obići mezarje Glavica, gdje će položiti cvijeće i proučiti Fatihu u znak poštovanja prema stradalim sugrađanima.

ČETVRTAK, 23. OKTOBAR 2025.

08:10 sati – Marš mira „Trasa spasa Stupni Do“
Polazak s autobusne stanice Vareš Majdan

08:30 sati – Obilazak mezarja u Pomenićima, Dabravinama, Hodžićima i Budoželju
11:30 sati – Polaganje cvijeća, prigodno obraćanje i obilazak mezarja u Stupnom Dolu
Organizator: MZ Stupni Do

12:30 sati – Tevhid i podne namaz u džamiji Stupni Do
Organizator: Medžlis IZ Vareš

Trećeg dana, tradicionalni Marš mira „Trasa spasa Stupni Do“ povezat će mjesta stradanja i otpora, a završit će zajedničkim učenjem tevhida i podne namazom u džamiji u Stupnom Dolu.

SJEĆANJE KOJE TRAJE

Trideset i dvije godine poslije, Vareš i Stupni Do stoje kao trajni simboli bola, ali i snage, dostojanstva i borbe za istinu.

„Sjećanje na nevine žrtve naša je obaveza – da se nikada, nikome i nigdje ne ponovi Stupni Do.“

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani Članci

Back to top button