
U Kantonu Sarajevo u toku je zamjena zdravstvenih legitimacija, a koja je najavljena do kraja decembra. Postavlja se pitanje šta će biti sa građanima koji novu legitimaciju ne dobiju do kraja godine, da li se sa starom mogu liječiti.
Za zamjenu elektronske knjižice sam se uredno prijavila u septembru kada sam donijela i knjižice roditelja. Kada sam došla da podignem legitimacije, a to je bilo posljednje sedmice novembra, rečeno mi je da moje legitimacije nema i da postupak prijave moraju ponoviti. Rečeno mi je da dođem po knjižicu iza Nove godine. Ne znam da li mogu ići ljekaru sa starom knjižicom sve dok ne dobijem novu – ispričala nam je čitateljka Faktora.
– Svi osiguranici koji su podnijeli zahtjev za zamjenu zdravstvene legitimacije, bilo neposredno u jednoj od naših poslovnica ili elektronskim putem, a koji još nisu preuzeli novu legitimaciju, moći će koristiti postojeće zdravstvene knjižice i poslije 31.12.2025. godine, sve dok im nova zdravstvena legitimacija ne bude uručena.
Na ovaj način osigurava se kontinuitet u ostvarivanju prava iz zdravstvenog osiguranja i ujedno eliminiše mogućnost da osiguranici, koji se nalaze u proceduri izdavanja nove legitimacije, budu uskraćeni za zdravstvene usluge – naveli su iz Zavoda.
Dodaju kako je tokom mjeseca septembra evidentiran izuzetno povećan broj zahtjeva, ukupno 50.412 naručenih elektronskih zdravstvenih legitimacija, što je, kako kažu, privremeno usporilo tehničko-logističke procese obrade i izrade kartica.- Bez obzira na dinamiku izrade i distribucije, osiguranicima je u potpunosti zagarantovano pravo na nesmetano korištenje zdravstvene zaštite do trenutka preuzimanja novih legitimacija – kazali su.
























