Redovno pranje i održavanje tepiha: važno za čist vazduh i zdrav životni prostor
Ako ste ikada imali osjećaj da vaš dom ne odiše svježinom bez obzira na to koliko ga čistili, koristili osvježivače i dezinfekciona sredstva, niste jedini. Uzrok tome u velikom broju slučajeva može biti tepih, podna obloga koja ukrašava naš dom i čini da se udobnije krećemo u njemu.
Održavanje tepiha čistim ne samo da doprinosi estetici prostora i njihovoj dugotrajnosti, već ima i značajan uticaj na kvalitet vazduha u kući ili stanu, a time i na zdravlje onih koji tu žive. Zato je važno da redovno održavamo, čistimo i peremo tepihe.
Prašina i grinje mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme
Tepisi su magnet za prašinu, grinje i druge alergene koji se mogu naći duboko u njihovim vlaknima. Iako pružaju udobnost i daju na estetici cjelokupnom prostoru, u njima se zadržavaju velike koncentracije alergena, uključujući i dlake pasa i mačaka ukoliko čuvate kućne ljubimce u kući ili stanu.
Prašina koja se nakuplja u tepihu ako ga redovno ne čistite, izazva alergijske reakcije kod osoba koje imaju oslabljen imunitet ili probleme sa oboljenjima disajnih organa. Redovnim usisavanjem i pranjem značajno smanjujete rizik čestog kijanja, svraba u očima ili zapušenog nos. Takođe, manja je vjerovatnoća da će doći do ispoljavanja simptoma kod osoba koje pate od astme, spazmatičnog bronhitisa ili nekih drugih hroničnih oboljenja.
Sprečavanje nakupljanja bakterija i nastanka buđi
Baš kao što prašina i grinje mogu biti uzročnici zdravstvenih problema, isto tako i bakterije i buđ predstavljaju potencijalnu opasnost po zdravlje. Treba da znate da tepih ne upija vlagu samo kada se na njega prospe voda, čaj, kafa ili neka druga tečnost. Vlaga može vremenom ući u tepih i ako je vlažnost vazduha u prostoriji povećana.
Tako na primjer, sigurno je da će prostirka u kupatilu, gdje je vodena para uslijed kupanja i tuširanja česta pojava, prije “navući” vlagu i prije početi neprijatno mirisati. A kao što vjerovatno već znate, vlaga je idealna sredina za razvoj bakterija i buđi. Zato, prostirke u kupatilu treba prati i sušiti što češće.
Redovnim čišćenjem i povremenim pranjem tepiha vaš dom će mirisati, a vazduh će biti kvalitetniji
Osim što redovnim usisavanjem i povremenim pranjem tepiha eliminišete zdravstvene rizike, činite i da vaš dom ljepše miriše. Bez obzira koliko se trudili da sredite čitav prostor u kome živite, ukoliko ne održavate podne obloge čistim uvijek ćete osjećati neprijatan miris.
Naravno, upotreba mirišljavih sredstava za pranje je dobrodošla. Međutim, vodite računa o matrerijalu i preporučenoj koncentraciji deterdženta kako ne biste oštetili tepihe, prostirke, itisone, ćilime i druge podne obloge. Takođe imajte na umu i činjenicu da i ta hemijska sredstva za održavanje tepiha mogu biti štetna po zdravlje. Prednost uvijek dajte sredstvima na prirodnoj bazi.
Kako pravilno održavati tepih?
Usisavanje jeste obavezan korak, ali nije dovoljno kada je u pitanju održavanje higijene tepiha. Da bi svaki tepih u vašem domu izgledao lijepo, prijatno mirisao i bio očišćen od grinja i drugih alergena, treba ga pravilno održavati. Evo nekoliko najvažnijih pravila.
#1 Usisavajte najmanje jednom sedmično
Jedan od osnovnih koraka u održavanju higijene i čistoće prostora u kome živimo je usisavanje tepiha. Jednom u par dana, u zavisnosti od toga koliko boravite u nekoj prostoriji i koliko je vaša podna obloga zaprljana, neophodno je dobro je usisati. Na taj način ćete ukloniti prašinu koja je napadala po površini, ali i manje nečistoće, poput mrvica od hrane.
U zavisnosti od materijala od kog je tepih izrađen, možete koristiti i četke za čišćenje koje se postavljaju na usisnu granu usisivača. Ipak, pazite da one ne budu previše krute jer mogu oštetiti tepih, pogotovo ako je tkan od vune ili drugih prirodnih materijala.
#2 Čim osjetite da neprijatno miriše, operite tepih
Ako osjećate da tepih neprijatno miriše potrebno je oprati ga što prije, koristeći odgovarajuće sredstvo. Pranje možete obaviti sami ili u nekom od servisa.
Ako želite da sami operete vaš tepih najbolje je da to uradite tokom ljeta kada je toplo i kada se može brzo i dobro osušiti. U protivnom, rizikujete da nakon pranja i dalje neprijatno miriše.
Druga opcija, angažovanje servisa za pranje tepiha je često bolje rješenje. Radnje koje se bave pranjem tepiha, staza i drugih podnih obloga imaju odgovarajuća sredstva, mašine, ali i iskustvo da na pravi način obave posao kako bi vaš tepih ponovo dobio pun sjaj a kuća zamirisala. Kada je u pitanju mašinsko pranje tepiha Sarajevo ima najviše firmi koje nude ovu uslugu, ali takvi servisi postoje i u drugim gradovima, pa možete pretražiti na internetu kako biste pronašli vama najbliži servis
#3 Tretirajte fleke odmah
Kada napravite fleku probajte da je odmah uklonite. Što duže budete čekali to će vam biti teže da je eliminišete. Prvo probajte sa blagim prirodnim sredstvima a ako uspjeh izostane moraćete iskoristiti industrijki preparat na bazi hemije. Ukoliko niste sigurni koliko je sredstvo jako i plašite se da možete oštetiti tepih, probajte na nekoj ivici ili površini koja je manje vidljiva.
Takođe, ako je u pitanju vuna, pamuk ili neki drugi prirodni materijal morate biti nježniji. Ne koristite grube četke kada želite da skinete neku fleku ili komadiće hrane koji su se zalijepili za tepih jer ćete ga uništiti. Sa druge strane, sintetički materijali su otporniji na habanje pa možete koristiti i jača sredstva za njihovo čišćenje i pranje.
Tepih definitivno predstavlja jedan od najljepših ukrasa našeg doma. Ipak, da bi uvijek pokazivao svoj puni sjaj, bio čist i lijepo mirisao, potrebno je da ga redovno održavate. U protivnom, ne samo da neće biti reprezentativan, već mikroorganizmi koji se nađu u njemu mogu u manjoj ili većoj mjeri ugroziti naše zdravlje.