Sarajevo: Kantonalna vlada dala saglasnost na Strategiju ograničenja korištenja uglja i ostalih čvrstih goriva
Izvor: BHRT (J.K.)
Vlada Kantona Sarajevo utvrdila je danas Prijedlog odluke o donošenju Strategije ograničenja korištenja uglja i ostalih čvrstih goriva u Kantonu Sarajevo za period 2023-2033. godina, te je uputila u skupštinsku proceduru.
Izradu Strategije obezbijedilo je Ministarstvo komunalne privrede infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS, u saradnji sa UNDP-om u BiH i uz finansijsku pomoć Vlade Švedske. Za njenu izradu je angažovan konzorcij firmi CTEOR i E3, navodi se u saopštenju Službe za protokol i press Kantona Sarajevo.
“Budući da se kvalitet zraka ne može značajnije poboljšati bez utjecaja na individualna ložišta, predložili smo implementaciju ove strategije. Predviđeno je da se u devet prioritetnih zona Kantona Sarajevo subvencioniraju mjere energijske efikasnosti i zamjena energenata u oko 20.000 objekata, od 43.000 koliko ih se zagrijava na čvrsta goriva u Kantonu. Implementacijom ovih mjera bi u narednih deset godina smanjili emisije od individualnog grijanja za 90 posto što bi uz mjere u sektoru saobraćaja i industrije dovelo do evropskih standarda kvaliteta zraka”, precizirao je resorni ministar Bojan Bošnjak.
Kriteriji koji su uzeti u obzir pri određivanju prioritetnih zona u kojima je potrebno implementirati mjere su broj ložišta i disperziono modeliranje, uticaj na zdravlje stanovništva, gustina naseljenosti, položaj zone u kotlini u odnosu na inverzioni sloj, kao i njen uticaj na druga područja u kotlini.
Kako je navedeno u Strategiji, posebno su bitne planske mjere revitalizacije dimnjačarskog sektora, radi nadzora nad emisijama iz kućnih ložišta, a koji je već dugo vremena devastiran u Kantonu Sarajevo.
“Osim što se radi o kapitalnom okolišnom projektu, provedba Strategije će imati ekonomske efekte kroz upošljavanje u sektorima građevine, projektovanja, proizvodnje kotlovnica i peći, a posebno dimnjačara kojih na broj ložišta u Kantonu treba biti oko 350, a trenutno ih imamo samo 20”, naglasio je Bošnjak.
Za provedbu Strategije bit će potrebno oko 380 miliona KM koje bi trebalo izdvojiti iz Budžeta i drugih domaćih i stranih izvora. Osim Kantona, predviđeno je da u sistemu poticaja za provedbu učestvuju vlasnici objekata, te općine.
Uskoro se očekuje kreditno zaduženje Kantona Sarajevo kod Svjetske banke za implementaciju projekta unapređenja kvaliteta zraka, a u okviru kojeg je planirano osiguranje oko 23 miliona KM za početak implementacije Strategije ograničenja korištenja uglja i ostalog čvrstog goriva.
Iz resornog Ministarstva su najavili da će Strategija uskoro biti šire prezentirana javnosti, stoji u saopštenju.