KulturaZanimljivosti

Impresivan učinak bh. studenata ulazi u svjetski zbir digitalnog čišćenja

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 30. jul 2024 @11:10
ID116467

U današnjem dobu informacija živimo u dualističkom svijetu koji se sastoji od fizičkog i digitalnog. Kada koristimo online proizvode i usluge, poput gledanja filmova i TV kanala putem streaminga ili dijeljenja fotografija s putovanja putem e-pošte, stvaramo otpad u oba svijeta, a da toga nismo ni svjesni.

Digitalni otpad troši ogromne količine energije, što rezultira značajnim stvaranjem CO2. Sam internet godišnje proizvede preko 900 miliona tona CO2, a potreba za proizvodnjom energije za podršku interneta brzo raste i nastavlja se povećavati.

Kako bi doprinijeli smanjenju digitalnog otpada, studenti sa svih univerziteta u Bosni i Hercegovini, u okviru kampanje „Čista umjetnost je umjetnost čišćenja“ koju organizuje kompanija Nestlé, oslobodili su čak 46.817,28 GB digitalnog prostora čime je smanjen globalni CO2 za 11425 kg godišnje. Radi bolje ilustracije, na 46.817,28 GB digitalnog prostora se može pohraniti čak 45,000 epizoda TV serija u HD kvaliteti ili 12,5 godina snimaka sa jedne kamere.

Impresivan učinak kojeg su ostvarili bosanskohercegovački studenti naći će se i u svjetskom zbiru u okviru globalne digitalne kampanje Dana digitalnog čišćenja koja je do sada privukla više od milion učesnika.

Samo tokom ove godine, ova svjetska online kampanja Dana digitalnog čišćenja zabilježila je 315.097 registracija iz 98 zemalja i teritorija, te je izbrisano ukupno 1.829.132 GB podataka, čime je spriječena proizvodnja 457.283 kg CO2.

Inače, za izračune digitalnog otpada koriste se brojke svjetskog prosjeka emisije CO2 Međunarodne agencije za energiju, prema kojima 4 GB podataka pohranjenih na serverima i drugim skladištima podataka tokom jedne godine troši 2 kWh energije i proizvodi 1 kg CO2.

Kompanija Nestlé ulaže velike napore ka očuvanju prirode te će, u znak zahvalnosti svima koji podržavaju projekt “Čista umjetnost” na jesen posaditi nekoliko hiljada novih sadnica u Bosni i Hercegovini što je značajan doprinos obnovi šuma i očuvanju okoliša u našoj zemlji.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button