Bosna i Hercegovina

Suzbijanje govora mržnje i diskriminacije kroz edukaciju u Općini Ilijaš

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 28. aug 2024 @18:02
ID117414

U nastojanju rješavanja govora mržnje i borbe protiv diskriminacije u lokalnim zajednicama, Općina Ilijaš u Bosni i Hercegovini uspješno je okončala inicijativu „Suzbijanje govora mržnje u Općini Ilijaš“.

Ova inicijativa je podržana od strane Evropske unije i Vijeća Evrope, a implementirana od strane korisnika granta “Obrazovanje gradi Bosnu i Hercegovinu – Jovan Divjak”. Cilj inicijative je bio da se u saradnji sa Općinom Ilijaš, dođe do predstavnika/ca lokalnih zajednica, organizacija civilnog društva kao i medija, i razgovara i razmijene iskustva o načinu suzbijanja govora mržnje i promovisanja različitosti.

Prva obuka održana je 25. maja 2024. godine sa fokusom na prepoznavanje i sprječavanje diskriminacije, uz detaljnu analizu stereotipa i predrasuda. Tokom otvorenih diskusija, učesnici/ce su naučili/e i podijelili/e svoja lična iskustva o prisutnosti diskriminacije u različitim aspektima društva.

Nermina Lemezan, informatičarka iz Općinskog vijeća i Ureda gradonačelnika, naglasila je važnost ovih aktivnosti izgradnje kapaciteta: “Obuke su bile korisne jer sam naučila prepoznati različite oblike diskriminacije i pravni okvir u kojem mogu tražiti zaštitu. Smatram da je neophodno da svi zaposleni prođu neki vid obuke i da se upoznaju sa ovom temom, jer mnogi nisu svjesni šta je diskriminacija, koji su oblici diskriminacije i posljedice”, naglasila je Lemezan.

Druga obuka, koja je održana 6. juna 2024. godine, bila je posvećena prepoznavanju govora mržnje. Ključne teme ove sesije bile su definicija govora mržnje, njegovih štetnih posljedica i strategija za njegovo sprječavanje.

Učešće u ovoj obuci je bilo korisno i edukativno. Imali smo priliku naučiti kako prepoznati govor mržnje, kako na njega reagovati i koje su njegove štetne posljedice. Ova obuka će nam pomoći u nastojanjima da izgradimo tolerantnije društvo, smanjimo govor mržnje i promovišemo međusobno poštovanje u zajednici” naglasila je Sedina Lukođa, specijalista Odjeljenja za prostorno uređenje i zaštitu okoliša Općine Ilijaš.

Treninzi su učesnicima/ama pružili vrijednu priliku da osvijeste ranije nesvjesne predrasude koje su imali u radu sa građanima/kama i podržali njihovu opredijeljenost da budu oprezniji u budućnosti kako bi spriječili diskriminaciju. Ova inicijativa označila je ključni korak ka njegovanju inkluzivnijeg i tolerantnijeg društva u Ilijašu, a poslužila je kao model drugim općinama u Bosni i Hercegovini kako obrazovanje može efikasno suzbiti diskriminaciju i govor mržnje.

Ova inicijativa je organizovana uz podršku projekta “Ka jednakoj, inkluzivnoj i tolerantnoj Bosni i Hercegovini”, koji se provodi u okviru zajedničkog programa Evropske unije i Vijeća Evrope  “Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku”.

Izvor: coe.int

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button