Bosna i HercegovinaKultura

Ministrica Nikolić: Strategija medijske i informacijske pismenosti jedan je od ključnih koraka ka unapređenju kvaliteta obrazovanja

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 26. okt 2021 @15:28
ID27222

Na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu održane su konsultacije o politikama i strategijama medijske i informacijske pismenosti u Bosni i Hercegovini, a tom prilikom je predstavljen Nacrt strategije medijske i informacijske pismenosti u oblasti obrazovanja u Kantonu Sarajevo.

Prisutnima se, putem video linka, obratila i novoimenovana ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade, prof.dr. Aleksandra Nikolić koja je istakla da je donošenje ove strategije jedan od ključnih koraka za razvoj visokog obrazovanja i unapređenje njegovog kvaliteta.

Naglasila je da se potreba za donošenjem strategije medijske i informacijske pismenosti nametnula kao javni i društveni imperativ, te da je univerzalni pristup informacijama i znanju preduvjet za ostvarenje razvijenog, otvorenog i inkluzivnog društva.

“Veoma je važno jačanje uloge nastavnika, bibliotekara i informacijskih ustanova u procesu učenja, a naročito u kontekstu cjeloživotnog obrazovanja, uz podršku novih medija i tehnologija. U tom smislu ova tema će biti jedan od prioriteta rada resornih ministarstava Vlade Kantona Sarajevo” istakla je ministrica Nikolić.

Nacrt strategije medijske i informacijske pismenosti u oblasti obrazovanja u Kantonu Sarajevo izradila su ministarstva za odgoj i obrazovanje, te za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS.

Značajan doprinos tokom konsultacija o politikama i strategijama medijske i informacijske pismenosti u Bosni i Hercegovini, koje je organizovao Institut za društvena istraživanja Fakulteta političkih nauka u Sarajevu, dali su brojni učesnici iz relevantnih sektora. Među njima su: Univerzitet u Sarajevu i Univerzitet u Istočnom Sarajevu, Ministarstvo civilnih poslova BiH, Regulatorna agencija za komunikacije Bosne i Hercegovine, Ured UNESCO-a u BiH, Delegacija EU – Odjel za europske integracije, politička pitanja i Međunarodna asocijacija školskih bibliotekara.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button