KJKP RAD: ZELENI OTPAD JE RESURS
ZELENI OTPAD JE RESURS
Zbog sve učestalijih situacija sa kojima se susrećemo na terenu, u naseljima gdje je izvršena podjela kanti za domaćinstva nužno je da napravimo kratku edukaciju o postupanju sa zelenim otpadom.
Kante koje su podijeljene za domaćinstva služe za odlaganje otpada koji proizilazi iz domaćinstva. Takav otpad sadrži i određene količine reciklažnih sirovina poput papira, kartona, plastične, metalne i staklene ambalaže koju je potrebno da odložite u žutu kantu, dok ostatak otpada proizvedenog u domaćinstvu potrebno je odložiti u crnu kantu, kako je i objašnjeno u upustvima koja su podijeljena prilikom preuzimanja kanti.
Otpad iz bašti, voćnjaka, vrtova ubraja se u zeleni otpad i takav nije dozvoljeno odlagati u kante koje su podijeljene domaćinstvima.
Zeleni otpad je resurs koji možete ponovo koristiti umjesto đubriva za uređenje vrtova, voćnjaka, bašti. Zeleni otpad poput lišća, trave, sitnih grančica, ostataka od voća i povrća, dovoljno je pomiješati sa zemjom i uz kontrolisanu aerizaciju sadržaja, u jednom izdvojenom dijelu bašte, prirodnim procesom trulenja nakon nekoliko mjeseci nastaje kompost koji predstavlja visoko kvalitetnu dohranu za voćnjak, baštensko cvijeće i kultivisane biljke u vrtovima.
S ciljem smanjenja ukupne količine otpada koji trenutno se odlaže u kante/kontejnere ili na javne površine, sugerišemo kako i na koji način mogu iskoristiti vlastiti otpad kao resurs.
Za čist i lijep #sarajevo grad, brinete Vi i Vaš #RAD.