Bosna i Hercegovina

Prezentirana Analiza antikorupcijskog okruženja u javnom sektoru KS za 2021. godinu

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 31. jan 2022 @16:29
ID36303

Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo prezentirao je danas Analizu antikorupcijskog okruženja u javnom sektoru KS za 2021. godinu.

Edruan Kafedžić, šef Ureda, kazao je kako je ona rasčlanjena u 18 međusobno nepovezanih oblasti, ali da se trebaju promatrati kao cjelokupna slika. Kako je kazao, u njoj je izolovano niz novih koruptivnih rizika koji su se javili u toku djelovanja Ureda.

Prezentirajući nalaze iz Analize, Kafedžić je kazao da problem zapošljavanja ostaje najveći kada je riječ o javnom sektoru u KS, te da se najveći broj prijava koje prima Ured odnosi na ovu oblast. Rekao je da ranije uveden proces supervizije nije zaživio i nije dao očekivane rezultate.

“Zbog toga ćemo uputiti inicijativu da se institut supervzije ukine i da se poveća stepen odgovornosti nosilaca javnih funkcija i komisije”, kazao je Kafedžić.

Prema njegovim riječima, nakon prijava vezanih za zapošljavanje u javnom sektoru, najbrojnije su one vezane za gradnju i prostorno planiranje, te je najavio da će ove godine Ured mnogo pažnje i resursa posvetiti ovoj oblasti.

“Imat ćemo hrabrosti, znanja, podrške da u ovoj oblasti uskoro objavimo zaista poražavjuće činjenice kada je u pitanju uništavanje prirodnih resursa u oblasti gradnje i prostornog planiranja”, kazao je, između ostalog, Kafedžić.

Kao interesantniju među 18 oblasti tretiranih u Analizi Kafedžić je izdvojio propisane uslove za imenovanje direktora javnih ustanova i preduzeća. Kazao je da se tu ostavlja ogroman prostor za manipulacije, te je konstatirao da su pronađeni šokantni podaci.

Obraćajući se prisutnima, on je danas podsjetio i da korupcija stvara hronične negativne i teške posljedice, prozivodi siromaštvo, scoijalnu nepravdu, pravnu nesigurnsot, odlazak mladih… Kao pozitivnu stvar istakao je da BiH ima snažnu podršku međunarodnih partnera u jačanju institucija i kreiranju kredibilnog antikorupcionog sistema.

“Ali, ključne korake moramo poduzeti mi, društvo, pojedinci”, zaključio je Kafedžić.

Erik Larson, savjetnik za borbu protiv korupcije u Uredu u svom obraćanju naglasio je da su Sjedinjene Američke Države ponosne što podržavaju rad Ureda, koji treba biti model za ostatak BiH.

“Ured se suočava sa pritiskom politički povezanih institucija da zaustavi svoj rad. To je neprihvatljivo. Korupcija je egzistencijalna prijetnja za BiH. Zemlja doslovno umire, dok mladi bježe iz zemlje, tražeći prilike u inostranstvu”, kazao je Larson.

Potcrtao je da su SAD posvećene podršci pouzdanim antikorucijskim partnerima, kao što je Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom KS. Objasnio je da borba protiv korupcije uključuje višestruki pristup.

“Prvo – zahtjeva sistematski pristup koji prati visokrizične sektore, poput urbanog planiranja i zdravstvene zaštite, da bi se identifikovalo kako je takva korupcija organizovana. A, vjerujete mi, veoma je dobro organizovana. Drugo –  zahtjeva pristup integrisane istrage, koji kombinuje administrativne radnje sa krivičnim prijavama. Zaposleni i direktori koji nisu kvalifikovani ili su učinili ozbiljne prekršaje treba administrativno ukloniti s pozicija čim se utvrde te njihove radnje. One s lažnim diplomama treba otpustiti kroz administrativne postupke. Nezakonito dobijanje ugovora o nabavkama i urbanističke dozvole potrebno je poništiti čim se otkriju. Treće, i najvažnije, građani BiH moraju ostati i reći: ‘Dosta’. SAD su spremne pomoći BiH u borbi protiv korupcije, kao što smo i činili u prošlosti. Ali na kraju krajeva, ovo je vaša bitka”, poručio je Larson.

Predstavnica Delegacije Evropske unije u BiH Mirna Brešan naglasila je da je vladavina prava, posebno borba protiv korupcije, ključna u procesu evropskih integracija i da čini dio temljnih zahtjeva koje zemlje koje teže ka članstvu u EU moraju ispuniti, i to s uvjerljivim rezultatima.

Podsjetila je da vlasti BiH godinama nisu napravile napredak u jačanju prevencije i borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala, ali kao pozitivan primjer navela je Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom KS.

“Ohrabruje što je u BiH postoji institucija čiji je rad na prevenciji i borbi protiv korupcije pohvaljen u brojnim izvještajima Evropske komisije, kao i u Pribeovom izvještaju, u kojem je Ured prepoznat kao najpofesionalnije, najvidljivije i najglasnije antikoripcijsko tijelo u BiH. Razloge za to nalazimo u predanom radu tima Ureda, ali i uspostavljenom naprednom zakonskom okviru KS, koji promovira integritet i transparentnost”, kazala je Brešan.

Naglasila je da su standardi transparentnosti u KS, zahvaljujući radu Ureda, neusporedivi s bilo kojim  nivoom vlasti u BiH.

“Neophodno je da i ostali nivoi vlasti slijede primjer Kantona Sarajevo i uvedu visok nivo transparentnosti i integriteta u javne funkcije. BiH se mora vratiti na pravi put i početi vraćati povjerenje javnosti u institucije vlasti. Evropska unija je spremna pomoći, ali potrebna je pozitivnija saradnja”, zaključila je Brešan.

Kompletnu analizu koja je danas prezentirana možete pronaći na linku:  https://www.anticorrupiks.com/obavijesti/37

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button