Bosna i Hercegovina

Brisel i Washington pozivaju lidere da odbiju raspravu o Nacrtu Zakona o VSTVu RSa

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 8. feb 2022 @12:41
ID37325

Kao što je na posebnoj sjednici i najavio predsjednik SNSD-a Milorad Dodik, Nacrt zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu RS bit će pred zastupnicima u Narodnoj skupštini već danas.

Zakon su u formi nacrta predložili poslanici skupštinske većine, Vlada je dala saglasnost, a zahtjev da bude uvrštena ova tačka prije nekoliko dana dostavljen je i predsjedniku Skupštine Nedeljku Čubriloviću, koji je zbog dopune dnevnog reda već sazvao sjednicu Kolegijuma.

Povodom najavljene sjednice oglasila se Ambasada SAD u BiH koja poziva sve lidere da odbiju raspravu o Nacrtu Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu RS.

“Prijetnje povlačenjem iz državnih institucija i uspostavom paralelnih institucija u entitetu RS ometaju stabilnost i napredak Bosne i Hercegovine na štetu svih njenih građana. Pozivamo sve lidere da odbiju radnje, kao što je nacrt zakona o kojem se raspravlja, koje podrivaju ustavni poredak i dozvoljavaju cvjetanje korupcije. Sada je vrijeme da se radi na transparentnosti i odgovornosti koje su potrebne BiH kako bi napredovala”, navodi se u odgovoru za Radio Slobodna Evropa iz Ambasade SAD-a u BiH.

Evropska komisija saopštila je da očekuje od vodstva RS-a i Narodne skupštine RS-a da se suzdrže od bilo kakvog jednostranog koraka i da raspravljaju o bilo kojem pitanju koje izaziva zabrinutost unutar državnih institucija, uključujući Parlament i Vijeće ministara, odgovor je iz Delegacije Evropske komisije za RSE.

“Uspostavljanje posebnog entitetskog regulatornog tijela za pravosuđe RS predstavljalo bi kršenje ustavnopravnog poretka BiH. Usvajanje ovog zakona u RS-u predstavljalo bi neprihvatljivo miješanje u nezavisnost pravosuđa BiH, a rezultiralo bi nazadovanjem zemlje prema evropskim standardima”, navodi se iz Evropske komisije.

Dodaje se kako VSTV BiH ima ključnu funkciju da garantuje nezavisnost, integritet i odgovornost pravosuđa u cijeloj Bosni i Hercegovini.

„Ono što potvrđuje pravi korak svih poslanika je izjava Predsjedništva SDA koji su rekli – vi možete u Narodnoj skupštini donijeti bilo koju odluku, ali mi ćemo to ukinuti. Ja ne znam da li je Ustavni sud Bosne i Hercegovine, čitavo tužilaštvo pa i sudovi na nivou BiH, pa i VSTV Predsjedništvo SDA ili neke sasvim druge institucije. Da li je na nivou BiH sudstvo pod direktnom kontrolom SDA?“, pita potpredsjednik NSRS-a Denis Šulić (SNSD).

Iz SDA odgovaraju da je nova aktivnost Narodne skupštine nastavak jednostranih pokušaja da se donesu zakoni koji izlaze iz okvira i nadležnosti, a kojim se krše Ustav i Dejtonski mirovni sporazum.

„Ovim bi se očigledon u praksi stvorio jedan paralelizam koji bi doveo u pitanje funkcionisanje VSTS-a BiH. To bi napravilo problem. Dovelo bi se u pitanje nezavisnost sudstva i tužilaštva. To, mislim, u ovom momentu nikome ne treba. To može samo da ima nekakve jednostrane privatne interese pojedinaca. Ni u kom slučaju ovo nije interes javnosti“ , ističe Senad Bratić, poslanik grupe Zajedno za BiH u NSRS-u.

Prema Nacrtu zakona, ukoliko dođe do formiranja ovakvog VSTS- a, savjet će odlučivati o imenovanjima i razrješenjima nosilaca svih pravosudnih funkcija u Republici Srpskoj. Opozicija skeptična, kažu da i ove aktivnosti imaju izbornu svrhu, jer bi zakon trebao da stupi na snagu tek za godinu dana.

„Što znači da je njihova jasna namjera da će se poigravati ovdje u parlamentu BiH sa izmjenama i dopunama zakona o VSTV-u, tamo će se osnivati VSTV Republike Srpske koji će stupiti negdje, pitaj Boga kad, za godinu ili, vjerovatno nikada. To je sve politički, predizborni šou koji košta“, tvrdi predsjednik PDP-a Branislav Borenović.

A predsjednik DNS-a Nenad Nešić kaže: „Potezi naše vlasti do sada su bili komični, a od sada tragični. Očekujem da gospodin Višković i Vlada predloži uskoro zakon koji će početi da važi početkom 22. vijeka. Kako su počeli, očekujem da neki zakon koji će predložiti Višković počinje da vrijedi 2100 i neke godine“.

Zakon o VSTS-u je u redovnoj proceduri, što znači da nacrt ide u plenarnu raspravu, a kasnije u formi prijedloga ide u daljnju proceduru koja podrazumijeva stručnu ili javnu raspravu, pa će se o njemu ponovo raspravljati u Narodnoj skupštini. O ovom potezu već se izjasnio OEBS koji je saopštio da je povlačenje iz VSTS-a BiH protivno slovu i duhu Dejtonskog sporazuma, te da će narušiti procesuiranje ozbiljnih zločina, jer će se time stvoriti paralelne pravosudne strukture – čime će se povećati prostor za nekažnjivost za počinjenje krivičnih djela.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button