Svjetski dan radija obilježava se svake godine 13. februara još od proglašenja 2011. godine od strane država članica UNESCO-a, koji je osvojila Opća skupština UN-a 2012. godine kao Međunarodni dan.
Moćan medij sa stogodišnjom tradicijom, još je i danas veoma popularan te prema nekim podacima i dalje ostaje najšire konzumiran medij.
– Radio stanice trebale bi služiti različitim zajednicama, nudeći širok izbor programa, stajališta i sadržaja te odražavati raznolikost publike u svojim organizacijama i djelovanjima, poručuju iz UNESCO-a povodom današnjeg dana te dodaju kako je ovogodišnja tema proslave dana posvećena „Radiju i povjerenju.“
Od izuma za emitiranje elektromagnetskog zračenja 1894. godine, prošlo je vrlo malo vremena dok se izum Marconija i Tesle pretvorio u svakodnevnog ljudskog suputnika. Radio je dramama Orsona Wellsa prerastao u zabavljača, u Drugom svjetskom ratu postao je glavni informator i sudionik antifašističkog pokreta otpora, a radio je ključni element spuštanja na Mjesec ili potrage za izvanzemaljskim životom SETI. U svakodnevnom životu, publika svih generacija svakodnevno pronalazi razlog da sluša radijski program.
Iako su u proteklim desetljećima primat u informacijama preuzele televizije, kasnije Internet, radio još uvijek visoko kotira kao medij koji dopušta sučeljavanje različitih mišljenja, dijalog, pa i kao jedini pouzdan medij u najtežim trenucima.
Radio je poput starog dobrog centarfora, mediji su mu propisali penziju, ali on i dalje zabija golove.
Sretan vam Svjetski dan radija!