IGK od UN-a traži da se 11. juli proglasi Međunarodnim danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici
Institut za istraživanje genocida Kanada IGK uputio je pismo Generalnoj skupštini UN-a i zatražio da se 11. juli proglasi Međunarodnim danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici.
U pismu koje potpisuje dr. Emir Ramić, direktor IGK između ostalog piše:
“Krajnje je vrijeme da se 11. juli proglasi kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici. Genocid u Srebrenici ostaje jedno od najmračnijih poglavlja u historiji Evrope i svijeta. Tvrdnja da je genocid počinjen u Srebrenici nije stvar mišljenja, to je historijska činjenica koju je pravno utvrdio Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju, a kasnije i Međunarodni sud pravde i drugi domaći sudovi.
Nažalost, mnogi ljudi ne znaju šta se dogodilo u Srebrenici, a mnogi koji znaju to poriču. Poricanje je najveća uvreda za žrtve genocida i ozbiljna prijetnja istini, pravdi, kulturi sjećanja, stabilnosti i miru u regionu i šire.
Kontinuirana i rastuća kultura poricanja genocida u Srebrenici mora da se iskorijeni.
Politički lideri u regionu, posebno politički lideri Republike Srbije i bosanskog administrativnog područja Republike srpske, snose primarnu odgovornost da se suprotstave negiranju genocida. Umjesto da promoviraju kulturu istine, pomirenja, pravde i empatije prema žrtvama, oni propagiraju mržnju i negiranje genocida u Srebrenici, kao i međunarodne pravno utvrđene činjenice.
Podučavanje o genocidu i očuvanje sjećanja na žrtve je ključni prvi korak ka istini i pomirenju.
Suočeni sa raširenim poricanjem genocida, krajnje je vrijeme da međunarodna zajednica, posebno Ujedinjene nacije, priznaju 11. juli kao zvanični Međunarodni dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici.
Proglašenje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici pokazalo bi da Ujedinjene nacije i međunarodna zajednica stoje na strani pravde i istine i da su u solidarnosti sa žrtvama i preživjelima genocida u Srebrenici. To je minimum koji možemo tražiti i minimum koji očekujemo od međunarodne zajednice. Molimo vas da stanete uz nas da odamo počast žrtvama i preživjelima genocida u Srebrenici i pomognete nam da zaustavimo mržnju iz koje proističe negiranje genocida. Na taj način pomoći ćete u sprječavanju budućih genocida koji se mogu dogoditi drugim manjinama u našem sve polariziranijem svijetu koji je opterećen nasiljem.
IGK traži od kanadskog ambasadora pri Ujedinjenim nacijama da podrži prijedlog za utvrđivanje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici na ovogodišnjem zasjedanju Generalne skupštine”.
IGK također apeluje na ambasadora Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim narodima Zlatka Lagumdžiju da preduzme pojačane aktivnosti u smislu realizacije ovog izuzetno važnog zadatka.
Učinimo zajedno napore da genocid koji se dogodio u Srebrenici trajno unesemo u anale čovječanstva. Kako radi sjećanja, tako i radi upozorenja.
Pismo je poslano generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija, predsjedniku Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, predsjedniku Viječa sigurnosti Ujedinjenih nacija, ambasadoru i stalnom predstavniku Kanade pri Ujedinjenim nacijama u Njujorku i ambasadoru i stalnom predstavniku Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim nacijama u Njujorku.