Aktivisti ispred Vlade KS protiv nelegalne gradnje na Igmanu i Bjelašnici
Neformalna grupa građana „Hoćemo pitku vodu i čist zrak – PROTIV nelegalne gradnje na Bjelašnici i Igmanu“ je danas održala protest u Sarajevu, kako bi pozvali Vladu i Skupštinu Kantona Sarajevo da pod hitno donesu odluke koje će zaustaviti nelegalnu gradnju na ovom području. Okupljeni građani Sarajeva su pozvali kantonalnu vlast da ne dozvole da grad Sarajevo ostane bez pitke vode i čistog zraka!
“Na ovaj način smo htjeli da još jednom skrenemo pažnju javnosti da ukoliko se ovakva gradnja na Bjelašnici i Igmanu ne zaustavi, postoji velika šansa da će grad Sarajevo ostati bez pitke vode i čistog zraka. Naime, za planine Igman i Bjelašnica su Federalnim prostornim planom predviđeni najviši oblici zaštite međutim, bez obzira na to od 2004. godine se pristupilo masovnoj izgradnji stambenih objekata – apartmana te nedopustivoj sjeći šume i krčenju šumskog zemljišta na ovom lokalitetu. Mimo svih pravila i uprkos mnogim uredbama koje regulišu izgradnju, vodozaštitne zone i otpadne vode – na sceni je bezobzirno narušavanje svih procedura. Osim toga i Ured za borbu protiv korupcije i upravljenje kvalitetom Kantona Sarajevo je uočio nepravilnosti prilikom ishodovanja dozvola za krčenje šume i izdavanje odobrenja za građenje te je podnio krivičnu prijavu kod Kantonalnog Tužilaštva u Sarajevu zbog krčenja šume u 4 slučaja, te izdatih odobrenja za gradnju čak 13 objekata. Upravo zbog svega toga tražimo hitnu reakciju nadležnih”, ističu predstavnici neformalne grupe građana „Hoćemo pitku vodu i čist zrak – PROTIV nelegalne gradnje na Bjelašnici i Igmanu“.
Podsjećamo, problem nekontrolisane gradnje i urbicida na Bjelašnici i Igmanu proizilazi iz nezakonite izmjene i dopune Prostornog plana Kantona Sarajevo iz 2017. godine koji nije u skladu sa važećim prostornim planom višeg nivoa kao ni sa Federalnim prostornim planom iz 1981. godine koji je još obavezujući. Osim toga, ovaj problem je nastao i zbog nezakonitog izdavanja građevinskih dozvola za gradnju stambenih kompleksa od strane Opštine Trnovo bez prethodno izdanih okolinskih dozvola i procjene uticaja na okoliš. Zabrinuti građani posebno ističu da gradnja na ovim olimpijskim planinama nije u skladu sa Odlukom o zaštiti izvorišta pitke vode iz 1987. godine, koja je još uvijek na snazi. Iz toga razloga je pokrenuta I peticija kojom se pozivaju nadležni da zaustave dalju nelegalnu gradnja i uništavanje prirode na Bjelašnici i Igmanu.
Mi ne planiramo odustati – nastavljamo našu pravnu borbu i iskoristićemo sve pravne lijekove u ostvarenju svog cilja – nećemo dozvoliti da se nastavi nelegalna gradnju na olimpijskim planinama.