Bosna i Hercegovina

Bivši radnici Krivaje godinama čekaju uvezivanje staža i odlazak u penziju

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 23. dec 2023 @21:05
ID107285

Izvor: BHRT/Harun Bošnjak

Novim protestnim okupljanjem pred kapijom Krivaje radnici ove kompanije poslali su poruku nadležnim – da više nemaju snage i strpljenja ni sredstava za egzistenciju i da će krenuti intenzivnije u borbu za svoja prava. Nepunih deset godina prošlo je od prodaje proizvodnih pogona zavidovićke Krivaje Ortačkoj grupi koju su sačinjavala četiri privatna preduzeća. Tada je formirano novo preduzeće “Krivaja-Mobel”, koje je u međuvremenu završilo u stečaju, a radnici na birou za zapošljavanje. Od tada do danas neki radnici su penzionisani, a neki, iako imaju potrebne uslove, čekaju uvezivanje staža i odlazak u zasluženu penziju.

Kiša i hladnoća nisu spriječili bivše radnike nekadašnjeg IP Krivaja u stečaju, a od 2014. godine Krivaja Mobel u stečaju, da se ponovo okupe i pošalju poruku, prije svih Vladi Federacije da više neće čekati milostinju, nego aktivnije krenuti u borbu za svoja prava. Najveći problem je, kako ističu, nemogućnost ostvarivanja prava na penzionisanje, a zbog zakonskih rješenja neki od radnika izgubit će pravo na penzionisanje po povoljnijim uvjetima.

“Stekla sam uslov u 2022. godini u avgustu mjescu. Međutim za šest mjeseci trebala mi je vlada da uplati, u ovoj godini ja gubim pravo. Četveročlana smo porodica, sa penzijom živimo. Ako privredimo sebi šta kod kuće, a i bolesni smo, trebaju mi i lijekovi, treba sve, nismo zdravi, nisam ja više za rada nekoga”, kaže Jasmina Faljić, bivša uposlenica “Krivaja-Mobel” u stečaju.

Radnici preduzeća “Krivaja Mobel” u stečaju na ulici su od 2015. godine kada je obustavljena proizvodnja. Zbog aktivnog učešća procesu uvođenja Ortačke grupe u Krivaju, prije nepunih deset godina, radnici od premijera Nermina Nikšića očekuju da se aktivnije uključi u rješavanje problema za koji je, prema navodima radnika, u velikoj mjeri odgovoran.

“Mi smo imali neku nadu još prije tri mjeseca, kad smo imali s premijerom Nikšićem sastanak i da su se te teze koje smo dogovorili ostvarili mi bi prezadovoljni bili, ne bi stajali ovdje na ovoj kiši i ne bi se najavljivali da ćemo doći pred Vladu”, ističe bivši uposlenik “Krivaja-Mobel” u stečaju Mirsad Hodžić.

“Na tom sastanku premijer je, gdje je bio prisutan i gradonačelnik, premijer je obećao da će u tom pravcu da ide, da će se rješavati radnici ma koliko koštalo, ali evo u zadnje vrijeme ne možemo ni doći do sastanka sa premijerom”, kaže Ramiz Mujić, bivši uposlenik “Krivaja-Mobel”.

U Gradskoj upravi Zavidovića naglašavaju da su Vladi Federacije, koja jedina može i treba riješiti problem Krivaje, predložili rješenje koje se ogleda u rješavanju međusobnih odnosa između Vlade i kupaca Krivaje, odnosno ili raskida kupoprodajnog ugovora, ili uvođenja Ortačke grupe u posjed imovine koja je trenutno predmet sudskih sporova.

“Ovaj način koji sam predložio samom premijeru i ministru je za njih bio prihvatljiv. Radovala me činjenica sa sastanka u avgustu koji smo imali da će oni poduzet sve mjere i aktivnosti da izanaliziraju ispunjenost ugovornih obaveza, međutim do dana današnjeg nismo imali rezultata”, naglašava gradonačelnik Zavidovića Hašim Mujanović.

Od 800 radnika, koliko ih je 2014. godine zasnovalo radni odnos u preduzeću “Krivaja Mobel” u stečaju, nepunih deset godina kasnije njih 230 nalazi se na rubu egzistencije i na evidenciji Službe za zapošljavanje Zeničko-doboojskog kantona čekaju rješavanje statusa.

Kakvi su planovi Vlade Federacije BiH i resornog ministarstva za rješavanje problema radnika Krivaje nismo uspjeli saznati jer na naš zvaničan upit nisu odgovorili iz resornog Federalnog ministarstva. Javnost, ali i radnici, vjerovatno će više informacija o planovima Vlade Federacije i resornog ministarstva imati petog januara kada će radnici Krivaje, kako kažu, otići pred Vladu Federacije i ultimativno tražiti rješavanje njihovog problema koji traje već deset godina.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button