Bosna i Hercegovina

Borba protiv korupcije bi trebala biti prioritet

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 3. dec 2021 @22:44
ID31091

Od 180 rangiranih država, Bosna i Hercegovina je na 101. mjestu kada je riječ o prisustvu korupcije u svim segmentima društva. Na to godinama upozoravaju kako domaći, tako i međunarodni zvaničnici i predstavnici nevladinog sektora. No, do konkretnijih, pozitivnih pomaka, ne dolazi.

Unapređenje izbornog procesa, depolitizacija javnog sektora i reforme u pravosuđu samo su neki od prioriteta na kojima bi se trebalo jače i konkretnije raditi, kako bi došlo do smanjenja korupcije. Bosna i Hercegovina spada u red država koje, zbog stalnog porasta najtežih oblika političke korupcije, nisu u stanju svojim građanima omogućiti osnovna ljudska prava, tvrde predstavnci NVO sektora.

To nije pojedinačna korupcija! To je politička, sistemska korupcija koju mi trpimo već godinama, a da tužiteljstvo ne reagira. Niko ne reagira! Nema pozitivne progresivne misli. O akciji je bespredmetno govoriti. Jednostavno se ne dešava“, navodi Marin Bago, predstavnik mreže „Naše društvo“.

U rasprostranjenosti korupcije, činjenica je da BiH nazaduje već nekoliko godina, što su pokazale i druge relevantne međunarodne ocjene, poput Indeksa percepcije korupcije koji mjeri Transparency International ili indikatora Svjetske banke koji prate kontrolu korupcije.

U BiH, mi se nalazimo na 101. mjestu, kao zemlja u kojoj je visoko prisutna korupcija u svim porama društva. Od obrazovanja, pravosuđa, medicine, zdravstva… To mito i korupcija su najveće zlo bh društva. To je nešto što se ne može riješiti preko noći, ali može postepeno“, kaže magistrica sociologije Edisa Demić.

Stanovnici Bosne i Hercegovine nisu dovoljno upoznati o načinu kako prijaviti korupciju i boriti se protiv nje. Pokazuje to studija urađena u okviru projekta Evropske Unije. Utvrđeno je da niti jedno od 14 antikorupcijskih tijela u BiH nema aktivne i ažurirane stranice na društvenim mrežama, a da se za pojedine kantonalne timove ne mogu pronaći ni kontakt podaci.

Korupcija je postala nosivi stup našeg društva. Ono što trebamo mijenjati su upravo ti loši stupovi društva, a što je zapravo korupcija. Demokratičnost, kao takva, nikada i nije postojala u BiH, a o pravu i pravičnosti da ne govorimo!“, kaže aktivista iz MostaraMarko Vračević.

Posljedica svega je sporo provođenje strategija borbe protiv korupcije. Obično, sve završava samo na papiru, bez provođenja u praksi. U zemlji je izostala i preventivna i represivna borba protiv korupcije.

Izvor: Federalna.ba

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button