Bosna i HercegovinaSvijet

Bosanskohercegovačka dijaspora poziva Vladu Velike Britanije da podrži predloženu Rezoluciju UN-a o Srebrenici.

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 25. apr 2024 @6:18
ID112927

BH UK Network, Zajednica BH udruženja u Velikoj Britaniji uputila je pisma Rishi Sunaku-Premijeru Velike Britanije, Davidu Kamerunu/državni sekretar za vanjske poslove, Komonvelt i razvoj, Aliciji Kearns predsjedavajuća Sveparlamentarne grupe za Bosnu i Hercegovinu i predsjednica Odbora za vanjske poslove i Fleur Anderson, predsjedavajuća Sveparlamentarne grupe za prevenciju genocida sa pozivom da Vlada Velike Britanije podrži predloženu rezoluciju o Srebrenici.

Poštovani premijeru Rishi Sunak,

Bosanskohercegovačka dijaspora u Velikoj Britaniji poziva Vladu da susponzorira predloženu Rezoluciju UN-a o Srebrenici

Diplomatski predstavnici Ruande i Njemačke, bosanskohercegovački ambasador pri UN-u Zlatko Lagumdžija i predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine dr. Denis Bećirović predložili su i argumentirali usvajanje Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenic. Rezolucija osuđuje “svaki pokušaj negiranja genocida u Srebrenici i ohrabruje svaki napor da se počinioci privedu međunarodnim sudovima”. To je odredba koja poziva sve zemlje da ispune svoje obaveze prema Konvenciji UN-a o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida.

Rezulociju podržava sve veći broj članica UN-a, uključujući Čile, Francusku, SAD, Tursku, Jordan, Albaniju, Italiju, Lihtenštajn, Sloveniju, Novi Zeland, Irsku i Sjevernu Makedoniju, između ostalih. Također, predloženu rezoluciju podržavaju organizacije uključujući Aegis Trust i Kigali Genocide Museum, zajedno sa naučnicima za genocid u akademskim institucijama širom svijeta.

Rezolucija bi imala veliki značaj za preživjele i porodice ne samo genocida u Srebrenici, već i za one koji su doživjeli masovne zločine širom Bosne i Hercegovine. Takva rezolucija poslala bi jasnu poruku cijelom svijetu da genocid ne može i neće proći nekažnjeno. U ovim trenutnim vremenima, takva poruka je od posebnog značaja. Također će promijeniti stav međunarodne zajednice i suprotstaviti se narativima poricanja jačanjem presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY).

Rezolucija bi bila dio kontinuiranih napora da se donese istina i pravda onima koji su preživjeli i onima koji nisu i naglasila važnost rada MKSJ-a, Međunarodnog suda pravde i bosanskih sudova i svih onih koji su neumorno radili na pronaći žrtve, vratiti ih njihovim porodicama i prikupiti dokaze za krivično gonjenje počinilaca. Podržavajući rezoluciju, ne samo da kao zemlja prepoznajemo bol i patnju onih koji su iskusili masovna zvjerstva, već smo odlučni u našoj odgovornosti da spriječimo dalju viktimizaciju preživjelih i njihovih porodica kroz poricanje. To bi bio jasan znak naše podrške Bosni i Hercegovini u omogućavanju pomirenja i stabilnosti u regionu.

Rezolucija, koja treba da podstakne sve zemlje članice UN-a da usvoje nastavne planove i programe koji uključuju pouke iz genocida u Srebrenici, omogućila bi edukaciju budućih generacija o posljedicama i prevenciji genocida. Ovo bi bio korak ka izgradnji jačih i kohezivnijih društava za sve.

U vrijeme kada Ujedinjeno Kraljevstvo raspravlja o Prijedlogu zakona o utvrđivanju genocida i stavlja privremenu odluku o genocidu u ruke viših sudova ovdje, bilo bi pogrešno ignorirati presudu međunarodnog suda koji je ne samo utvrdio nego i pravno utvrdio činjenicu genocida. u Srebrenici i procesuirao počinioce.

Trenutno je Ujedinjeno Kraljevstvo jedina zemlja izvan Bosne koja službeno obilježava Dan sjećanja na Srebrenicu i kao predstavnici bosanske dijaspore u Ujedinjenom Kraljevstvu pozivamo Vladu da bude kosponzor ove rezolucije.

BU UK Network

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button