Bratunac: U Hranči obilježena godišnjica zločina nad stanovnicima ovog mjesta
Širom Podrinja ovih dana započinju sjećanja na krvave dane proljeća i ljeta 1992. godine. U Hranči je danas obilježena 32. godišnjica stravičnih zločina nad Bošnjacima ovoga naselja. Najstarija ubijena osoba je Avdo Ramić, koji je imao 74 godine, a najmlađa žrtva je beba Amina Hajdarević, rođena 1992. godine. Ubijeno je ukupno 11 djece. Od aprila 1992. godine do okončanja agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu ubijeno je prema dostupnim podacima 3.536 Bošnjaka Bratunca, od toga 239 žena i 210 djece.
U bratunačkom naselju Hranča danas je, 3. maja 2024. godine, prigodnim programom započela višednevna manifestacija „Dani sjećanja na žrtve genocida u Bratuncu“, kojom će se preživjeli stanovnici ovog podrinjskog mjesta prisjetiti najstravičnijih zločina tokom agresije na našu Domovinu, te odati počast nedužno ubijenim bošnjačkim civilima.
Današnjem obilježavanju prisustvovali su i predstavnici udruženja koja okupljaju preživjele žrtve, predstavnici Medžlisa Islamske zajednice Bratunac, poslanik u Narodnoj skupštini Rs-a, Ramiz Salkić.
Tog trećeg maja 1992. godine počinjen je prvi napad na bošnjačko naselje na području opštine Bratunac u novonastaloj agresiji na našu domovinu Bosnu i Hercegovinu.
Prvi dio naselja Ramići i Polje napadnut je kada su ubijeni prvi stanovnici ovog naselja, tog dana se dogodila i prva organizovana lisica i deportacija Bošnjaka Hranče.
Prva žrtva napada na Hranč bila je Selma Hodžić koja je u trenutku ubistva imala 6 godina.
Napad je nastavljen i 9-og maja kada je napadnut ostatak mjesne zajednice Hranča, nastanjen Bošnjacima, naselja Meljen, Cerovac, Gaj i Polje.
U samo nekoliko dana maja 1992. godine na svojim domovima ubijeno je desetine Bošnjaka Hranča, dok su oni ostali protjerani, a imovina uništena i opljačkana.
Tokom agresije od 1992. do 1995. Godine, koju je provodila JNA, uz podršku policije i Teritorijalne odbrane bosanskih Srba, te brojnih dragovoljačkih vojnih formacija, koje djeluju pod komandom i u djelovanju Jugoslovenske narodne armije na području Hranče, Repovca i Borkovca, ubijena su 93 Bošnjaka.
Tih dana maja 1992. godine tokom etničkog progona Bošnjaka našeg naselja, a nakon toga u logoru OŠ Vuk Karadžić u Bratuncu, ubijeno je ukupno 67 Bošnjaka iz ovog naselja. Prilikom izvršenja genocida počinjenog nad Bošnjacima u “zaštićenoj zoni” UN Srebrenica i drugim lokacijama u Bosni i Hercegovini ubijeno je 26 stanovnika Hranče, naših komšija, rođaka, braće, očeva i sestara.
Među ubijenim Bošnjacima Hranče je dvanaestoro djece, osam dječaka i četiri djevojčice. Ubijeno je devet žena.
Najstarija ubijena osoba je Avdo Ramić, koji je u trenutku ubistva imao 74 godine, a najmlađa žrtva je beba Amina Hajdarević, rođena 1992. godine. godine.
Do sada je 80 ubijenih Bošnjaka Hranče pronađeno u 23 masovne grobnice na području Bosne i Hercegovine i Srbije.
Ubijeni su ukopani na 13 lokacija na teritoriji Bosne i Hercegovine, od čega 32 u Memorijalnom centru Veljaci, 17 u Memorijalnom centru Potočari.
Danas se sjećamo, opominjemo, ne zaboravljamo i njima učimo Fatihu.
Posebno je važno u današnjem vremenu podsjetiti se da su zločine nad Bošnjacima Hranča počinile komšije srpske nacionalnosti, a pomagali tadašnja Jugoslovenska narodna armija, te dobrovoljci iz Srbije.
Naša je obaveza da pamtimo, da nikad ne zaboravimo, ali je i obaveza da damo izjave i svjedočimo o zločinu počinjenom nad Bošnjacima Hranče.
Zbog lošeg rada tužilaštva i drugih nadležnih tijela, kao i pasivnosti svjedoka, do danas nisu osuđeni svi oni koji su odgovorni za teška krivična djela, ubistva, mučenja i progon Bošnjaka Hranče, kao i pljačku i uništavanje imovine.
Vratili smo se da živimo u miru u našoj domovini Bosni i Hercegovini, uprkos činjenici da još uvijek na slobodi sretnemo one koji su progonjeni 1992. godine. godine, ubijamo naše voljene, pljačkaju i pale naše kuće i naša imanja. Drage komšije i prijatelji, ostanimo ustrajni u našoj borbi za istinu i pravdu, ostanimo postojani u borbi za svoja prava i budimo ponosni što, uprkos činjenici da su nad nama počinjeni teški zločini i genocid, nismo počinili teške zločine. Ovo je naš glavni grad i naša vrijednost, zbog čega ponosno i uzdignute glave koračamo Bratuncem, Bosni i Hercegovini i cijelom svijetu. Živimo u vremenu u kojem zle sile pokazuju da nisu potpuno poražene, da nisu odustale od svojih ideja da podijele našu domovinu Bosnu i Hercegovinu. Naša vrijednost je istina i pravda a njihova veličanje presuđenih ratnih zločinaca i negiranje zločina počinjenih nad našim narodom. Za istinu zapamtite 3. Neka 1992. godine, narednim generacijama prenese istinu o zločinu nad Bošnjacima u Hranči, Bratuncu i cijeloj Bosni i Hercegovini, istinu o genocidu nad Bošnjacima Podrinja u “zaštićenoj zoni” UN Srebrenica, ne da se osvete, nego da se zločini ne bi se ponovilo. – napisao je na svom facebook profilu Ramiz Salkić.
Izvor: tvpodrinje.com