Edukativni video o selektivnom odlaganju otpada
Kako reciklirati na zelenom otoku? Posude za odlaganje dijelimo prema vrsti otpada koji u njih odlažemo. Razlikujemo ih po bojama.
Plava posuda je papir i karton. Papir čini oko 30% otpada u domaćinstvima. Najveći dio papira koristi se jednokratno, a zatim najčešće završava u otpadu. Znate li da svaka tona recikliranog papira spasi 17 stabala, pa tako u plavi kontejner trebamo odlagati, novine, časopise, sveske, knjige, prospekte i kataloge, kancelarijski papir, papirne kesi iz trgovine, kartonske kutije i fascikle, ali bez ljepljive trake, plastike i stiropora.
Bacimo li plastičnu kesu u prirodu, njena razgradnja traje između stotinu i hiljadu godina. Svake godine više milion ptica i 100.000 morskih sisavaca ugine nakon što pojedu ili se zapetljaju u plastične kese. Da bi dali svoj doprinos očuvanju okoliša plastičnu ambalažu odlažemo u žute kontejnere, kao što su plastične boce, boce za vodu, sok, jogurt, plastične posude od hrane, plastične kese i najlon, limenke za piće, aluminijska folija, aluminijske posude za hranu, ambalaža višeslojnih materijala (tetrapak).
Staklo čini više od 7% kućnog otpada. Staklo se može preraditi gotovo beskonačno puta. Osim što recikliranjem staka štedimo naftu, vodu, sirovine i energiju, smanjujemo onečišćenje zraka, vode i tla. Energija koja se uštedi recikliranjem jedne staklene boce dovoljna je da sijalica od 100 W gori četiri (4) sata. S obzirom na navedemo neophodno je da u zelene kontejnere odložimo staklene boce, tegle, staklene boćice od parfema i kozmetike, staklene bočice od lijekova.
U cilju potpune realizacije projekta i ispunjavanju njegovih ciljeva potrebno je i Vaše učešće u smislu pravilnog razdvajanja otpada na mjestu nastanka. Problem otpada se neće riješiti bez odvojenog sakupljanja otpada i recikliranja, zato počnimo sa reciklažom od samih sebe, kod svoje kuće, na poslu i u svim aktivnostima koje radimo.
Reciklirajmo kako bi spasili naš okoliš i našu budućnost.
KJKP “RAD” d.o.o. Sarajevo