Faruk Đozić: Srebrenica je postala samo žeton u predizbornim automatima Trojke
Faruk Đozić iz Srebrenice, dao je zanimljiv osvrt na predizborna obećanja Trojke i (ne)postupanje aktuelne vlasti kad je u pitanju implementacija Zakona o Srebrenici.
U nastavku pomenuti tekst prenosimo u cjelosti.
OBUSTAVLJENA IMPLENTACIJA ZAKONA O SREBRENICI
Od Aprila 2021 godine pričam i pišem o štetnosti i pogubnosti ovog “Zakona” međutim sve što sam dobio jesu kritike i pitanja zašto uopšte dižem glas protiv ovog predizbornog pamfleta. Da, ovo nije Zakon već predizborni pamflet. Pokušao sam koliko sam znao i mogao ukazivati na konkretne zakonske odredbe da su nesprovodive, a u određenim verzijama čak i uvredljive, ali pravna analiza očito nikoga ne zanima. Čak naprotiv dobijao sam pozive da brišem statuse jer narušavam šanse da se donese jedan ovakav Zakon. Što je najžalosnije pozivi su bili iz Srebrenice. A vlada Kantona Sarajeva nije uspjela ni ured za Srebrenicu formirati.
I šta sad? Ima li imalo odgovornosti? Pa čak i kada je Srebrenica u pitanju. Nema. Srebrenica je, nažalost, postala samo žeton u izbornom automatu koji se ubacuje po potrebi da li za napad ili odbranu.
Hoće li ko iz radne grupe reagovati? Neko od incijatora zakona? Neće. Jer, kako očekivati odgovornost od ljudi poput Igora Stojanovića koji su spremni doći u Memorijalni Centar i pred bijelim nišanima pričati kako se donosi Zakon za njih i one koji preživjeli pa poslije koristiti u izbornoj kampanji dok se taj isti Zakon ne provodi. Ili da žrtve genocida nad Bošnjacima nazove žrtvama Srebrenice. Ne znam samo da li se smije ovako kritikovati ipak je on Srbin i vojnik ARBiH.
“Da se ne sjećaju Srebrenice samo 11 jula” povikaše Trojaneri i nezavisni pa onda zaboraviše na 6 miliona koliko je trebalo biti implementirano kroz navedeni Zakon do sada. Ali nema veze kajmak je se već pokupio nova funkcija zaradila – a žrtve genocida pa koga to interesuje.
Jedino mi je žao što se radi samo o obustavi stavke u budžetu a ne o stavljanju van snage Zakona jer koliko sutra će raznim Stojanovićima sinuti ideja da ponovo budžetskim obećanjima stanu u odbranu povratnika i istočne bedeme domovine.
Za kraj kao i 2021 godine ostavljam jedan citat, a pametnom je i išaret dovoljan.
“Mnoštvo zakona i složenost zakonodavstva obično je pouzdan znak da je u društvu ‘nešto trulo’ i da treba prestati donositi zakone a početi odgajati ljude. Kada iskvarenost sredine pređe izvjesnu granicu, zakoni postaju nemoćni. Oni ili dolaze u ruke pokvarenih izvršilaca pravde, ili postaju predmet otvorenog ili prikrivenog izigravanja od strane iskvarene sredine.” – Alija Izetbegović