Fudbaleri Čelsija osvojili Ligu šampiona i postali prvaci Evrope

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 30. maj 2021 @1:46
ID17065

Fudbaleri Čelsija osvojili su večeras Ligu šampiona, pošto su u finalu u Portu pobijedili Mančester siti sa 1:0.

Jedini gol na stadionu Dragao postigao je Kaj Haverc u 42. minuti.

Prvi ozbiljan napad na utakmici imao je Siti, kada je golman Ederson poslao loptu do Rahima Sterlinga, on se našao pred protivničkim golom, ali je igrač Čelsija Ris Džejms uspio da otkloni opasnost.

Sa druge strane dobru šansu imao je Čelsi u 10. minuti, kada je Timo Verner poslije dodavanja Haverca loše šutirao. Ubrzo je Verner ponovo zaprijetio, u 14. minuti u dva navrata bio je u prilici, ali se ponovo loše snašao pred golom Sitija.

Ekipe su igrale dobro i borbeno, a novu šansu Čelsi je propustio u 17. minuti kada je poslije centaršuta Bena Čilvela Ngolo Kante glavom poslao loptu pored desne stative.

Siti je ozbiljno zapretio u 28. minuti, Kevin de Brujne je poslao loptu do Fila Fodena koji je šutirao, ali je bek londonske ekipe Antonio Ridiger u posljednjem trenutku blokirao šut i sačuvao svoju mrežu.

Fudbaleri Sitija sprečili su u 37. minuti dobar napad Čelsija. Kante je osvojio loptu, stigao do gola i dodao do Haverca koji je pokušao da prođe Aleksandra Zinčenka, ali je igrač Sitija dobro intervenisao.

Defanzivac Čelsija Tijago Silva je u 39. minuti napustio teren zbog povrede, a umjesto njega ušao je Andreas Kristensen.

U 42. minuti Čelsi je poveo. Loptu je izveo golman Mendi i dodao do Čilvela, on do Mejsona Maunta, koji je uputio odličan centaršut kroz sredinu do Haverca. Nijemac je izbio pred gol Sitija, Ederson je istrčao, malo je i zakačio loptu, ali se ona vratila do Haverca koji je obišao golmana i poslao loptu u praznu mrežu.

To je bio prvi gol Haverca u Ligi šampiona u 20. utakmici u tom takmičenju.

Na početku drugog poluvremena nije bilo prilika, a u 59. minuti iz igre je izašao kapiten Sitija Kevin de Brujne, koji je povrijeđen poslije sudara sa Ridigerom. De Brujne je u suzama uz podliv ispod lijevog oka napustio teren, a Ridiger je dobio žuti karton. Umjesto kapitena na teren je ušao Gabrijel Žezus.

U 60. minuti sudija Antonio Lahoz je uz pomoć VAR tehnologije provjeravao situaciju pred golom Čelsija i utvrdio da je lopta poslije šuta Sterlinga u grudi pogodila Džejmsa, pa nije dosudio jedanaesterac koji su tražili igrači Sitija.

Siti je u 68. minuti izveo dobar napad, iskosa sa desne strane centrirao je pred gol Rijad Marez, ali je u posljednjem trenutku Sesar Aspilikueta izbacio loptu ispred Ilkaja Gundogana.

Čelsi je sa druge strane u 73. minuti zapretio kada je Kante oduzeo loptu Gundoganu i dodao do Haverca, on je pronašao Pulišića, ali je iz odlične situacije Amerikanac šutirao pored stative.

Trener Sitija Pep Gvardiola je poslije toga uveo Serhija Aguera, umesto Sterlinga, dok je njegov kolega Tomas Tuhel odgovorio ubacivanjem Matea Kovačića umjesto Maunta.

Do 85. minute nije bilo prilika, kada je pokušao Foden, ali je golman Čelsija lako uhvatio loptu. U 90. minuti u gužvi pred golom Čelsija Foden je bio u šansi, ali je Kristensen uspio da izbije loptu.

Siti je do kraja vršio pritisak, imao je odličnu šansu u šestoj minuti nadoknade, ali je Rijaz šutirao malo preko gola.

Čelsi je sačuvao prednost i osvojio drugu titulu evropskog šampiona, prvu poslije 2012. godine.

To je prva titula u Ligi šampiona za trenera Čelsija Tomasa Tuhela, nakon što je prošle sezone u finalu sa Pari Sen Žermenom izgubio od Bajerna iz Minhena sa 0:1.

Siti nikada nije osvojio Ligu šampiona, a njegov trener Gvardiola ostao je na dvije titule iz 2009. i 2011. godine, koje je osvojio sa Barselonom.

Susret na stadionu Dragao u Portu odigran je pred 14.110 gledatelja.

Utakmica je trebala biti odigrana na Olimpijskom stadionu “Ataturk” u Istanbulu, međutim, premještena je u Portugal zbog mjera uvedenih zbog pandemije koronavirusa.

Da je to bio pravi fudbalski spektakl, potvrđuje i ukupna vrijednost fudbalera, radi se o cifri od 1,8 milijardi eura.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com