Zdravlje

Kondilomi – prevencija, rana dijagnoza i liječenje

Datum objave: 1. apr 2024 @20:14
ID112175

Kada govorimo o reproduktivnom zdravlju, posljednjih godina se posebno ističe značaj prevencije infekcija koje izaziva HPV virus. Kondilomi su među najčešćim spolno prenosivim bolestima, a znaju biti jako uporni i da stvaraju velike smetnje.

Koliko zapravo znamo o kondilomima ili genitalnim bradavicama? Da li je i u kojoj mjeri moguće spriječiti njihovo javljanje? Kako se liječe i koliko liječenje traje? Odgovore na ova pitanja potražite u tekstu.

Šta su to kondilomi i zašto se javljaju?

Kondilomi ili genitalne bradavice su spolno prenosiva bolest, koja se pojavljuje spolja na genitalijama, može biti u analnom području, unutra u gornjem dijelu vagine ili grlića materice ili pak u muškoj mokraćnoj cijevi. Tipično je podignuta lezija i uglavnom ružičaste ili bjeličaste boje. Nerijetko se pojavljuje bez pratećih simptoma. Ipak, može uzrokovati svrab, peckanje, osjetljivost, bol tokom odnosa ili izazivati često mokrenje.

Bradavice (Condyloma acuminate) su male izrasline, ponekad nalik na karfiol. Genitalni tip bradavica uzrokuje humani papiloma virus (HPV), koji je jedan od najčešćih uzroka spolno prenosivih bolesti širom svijeta. No, važno je znati da su bradavice samo početak, odnosno dio mnogo ozbiljnijeg problema. Jer virus zapravo virus vreba u ćelijama kože normalnog izgleda oko vidljive bradavice, a moguće i u drugim urogenitalnim područjima.

Virusna priroda stanja također ima važne uticaje na prijenos i liječenje. Mnogi (ako ne i većina ljudi) koji nose virus to ne znaju. Virus može inficirati ćelije, a da se dugi niz godina bradavice uopšte ne pojave. Sa padom imunološkog sistema izbiće u vidu izraslina.

Zbog lokacije i seksualnog načina prenošenja, kondilomi nisu samo problem fizičke prirode, već i uzrok emocionalnih i socijalnih poteškoća. Osobe koje ih imaju često se osjećaju posramljeno, ljuto, tužno, pa čak i krivo. Psihičkim previranjima treba dodati i strah i zabrinutost zbog povezanosti između HPV-a i raka grlića materice. Humani papiloma virus povezan je sa do 90% svih malignih bolesti cerviksa, a smatra se da može igrati ulogu u raku vagine, anusa, vulve i penisa.

Uzroci nastanka kondiloma

Genitalne bradavice se prenose seksualnim kontaktom sa zaraženim partnerom i vrlo su zarazne. Često se pojavljuju u roku od tri mjeseca od kontakta. Kondomi mogu pomoći, ali ne osiguravaju prevenciju.

Svako ko je ikada imao seksualne odnose je u riziku da nosi HPV. Čini se da virus uzrokuje vidljive lezije kada je imunološki sistem osobe slabiji, ali nekada i bez očiglednog okidača dođe do pojave bradavica. Neki od mogućih uzroka su još i bolesti (posebno druge spolno prenosive bolesti), zatim lijekovi (kemoterapija, lijekovi za sprječavanje odbacivanja transplantacije organa i sl.), nedostatak folne kiseline i vitamina A.

Dodatni faktor rizika je i prekomjerno konzumiranje duvana, velikim dijelom zato što nusprodukti nikotina napadaju ćelije imunološkog sistema u grliću materice.

Iako još mnogo toga treba naučiti o tome kako papiloma virus napreduje, doktori su primijetili da izgleda da toplo, vlažno okruženje u području genitalija pogoduje rastu bradavica. 

Takođe, vrijedi napomenuti da se bradavice mogu prenijeti na novorođenče prolazom kroz inficirani porođajni kanal.

Kako se postavlja dijagnoza?

Kada primijetite izrasline nalik karfiolu u predjelu genitalija, obavezno posjetite ginekologa kako biste utvrdili da li je riječ o genitalnim bradavicama ili o nekoj drugoj vrsti izraslina. Ljekar može koristiti tip mikroskopa koji se zove kolposkop da pregleda ženin grlić materice da vidi da li ima unutrašnjih izbijanja.

Kada se nanese bris na cerviks ili penis, HPV lezije izgledaju bjelkaste. Kolposkopija može biti dragocjena metoda u otkrivanju ravnih lezija koje nisu vidljive golim okom. Ipak treba znati da samo dvije trećine bijelih područja koje se vide na kolposkopu su uzrokovane HPV infekcijom. Potražite pouzdanu ordinaciju gdje se radi kolposkopija u Sarajevu, odnosno u vašem gradu, da otklonite svoje sumnje ili blagovremeno započnete liječenje.

660b07815a65b
Pixabay.com

Ponekad će za potvrdu dijagnoze biti potrebno uzimanje uzoraka ćelija uz biopsiju i testiranje na HPV genetski materijal. U pojedinim slučajevima će abnormalne vrijednosti Papa testa ukazati na infekciju cervikalnom HPV-om. Tada se obavezno žena treba javiti svom ginekologu na pregled, jer neki tipovi HPV-a mogu uzrokovati rak grlića materice, dok drugi mogu uzrokovati rak vulve ili analnog kanala. 

Liječenje kondiloma – terapija

Postoje različiti tretmani za liječenje kondiloma. Genitalne bradavice se mogu tretirati lokalno, nanošenjem preparata koji uništavaju tkivo kondiloma. Zatim postoje kirurške metode, gdje se tkivo bradavica uklanja. Takođe, postoje i biološke terapije kojima se cilja virus koji izaziva izrasline.

Vidljive genitalne bradavice mogu se fizički ukloniti hladnom, toplotom ili ekscizijom skalpelom ili laserom. Sve ove tehnike su neugodne, a bradavice imaju tendenciju da se ponovo jave, jer je HPV još uvijek prisutan u okolnim ćelijama.

Lasersko isparavanje ugljičnog dioksida i konvencionalni kirurški rezovi najbolje su rješenje za bradavice koje su se dosta proširile. Za manji broj kondiloma na jednom mjestu od pomoći je i krioterapija (tretman zaleđivanja bradavica tečnim azotom, nakon čega otpadaju). Ova je metoda jeftina, ne zahtijeva anesteziju i manje je vjerovatno da će ostaviti ožiljak no što je to slučaj sa rezom skalpela.

Kako je riječ o virusnoj bolesti, antivirusne terapije bi takođe mogle biti efikasne. 

Kako spriječiti pojavu kondiloma?

S obzirom da se prenosi putem seksualnog kontakta, osnovna mjera prevencije kondiloma bi bila upotreba zaštite, odnosno kondoma. HPV virus se širi dodirom kože na kožu, pa korištenje prezervativa definitivno smanjuje rizik od infekcije, te i drugih spolno prenosivih bolesti. Ako ste nosilac zaraze, obavezno obavijestite partnera, kako ne bi dolazilo do stalne reinfekcije. 

Posljednjih godina je u svijetu medicine akcenat posebno bio na novom otkriću – HPV vakcini. U BiH, u kantonu Sarajevo je 2022. godine započet program imunizacije protiv HPV-a. Prema istraživanjima naučnika, ovom se vakcinom smanjuje rizik od raka grlića materice skoro 90%. Ujedno vakcinisani su zaštićeni od 9 različitih tipova ovog virusa, među kojima su i oni koji izazivaju nastanak genitalnih kondiloma. 

Na kraju, ne treba zaboraviti da ključnu ulogu u sprječavanju (ponovne) pojave kondiloma igra jak imuni sistem. Stoga je izuzetno važno raditi na osnaživanju imuniteta pametnim biranjem namirnica, redovnim vježbanjem, ali i uključivanjem suplemenata poput selena, bioflavina, folne kiseline i slično.

Najvažnije je što se spolne bradavice mogu izliječiti kod svakog pacijenta. Samo se na vrijeme obratite ljekaru ako uočite promjene u intimnoj regiji. Uporedo sprovodite preventivne mjere – ostavite pušenje, neka svaki seksualni odnos bude zaštićen i brinite o svom zdravlju i imunom sistemu.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button