Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS realiziralo program edukacije pedagoga, psihologa i socijalnih radnika u školama
Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo realiziralo je edukaciju, program podrške namijenjen pedagozima, psiholozima i socijalnim radnicima zaposlenim u osnovnim i srednjim školama KS.
Teme koje su realizirane sa stručnim saradnicima su planirane na osnovu rezultata provedenog istraživanja o psihofizičkom zdravlju učenika i prosvjetnih radnika u doba i nakon pandemije izazvane koronavirusom. Također, stručnim saradnicima osnovnih i srednjih škola predstavljene su preporuke i smjernice za rad sa učenicima, a koje su u funkciji zaštite mentalnog zdravlja. Edukacije su realizirane online, prema sljedećem rasporedu:
Četvrtak 20. 01. 2022. godine „Sigurnost učenika u cyber prostoru“, predavač Adis Dučić.
Ponedjeljak 24. 01. 2022. „Psihofizičko zdravlje učenika i prosvjetnih radnika“ – predstavljanje rezultata istraživanja i preporuke, predavači: prof dr. Dženana Husremović i prof.dr. Anela Hasanagić
Utorak 25. 01. 2022. godine „Psihofizičko zdravlje učenika i prosvjetnih radnika“ – predstavljanje rezultata istraživanja i preporuke, predavači: dr. Remzija Šetić i mr. Mirzeta Brkić.
Na edukaciji su pedagozi, psiholozi i socijalni radnici aktivno učestvovali, te dali svoje prijedloge za unapređenje odgojno-obrazovnog rada u vrijeme i nakon pandemije izazvane koronavirusom, sa naročitim akcentom na zaštiti mentalnog zdravlja učenika i nastavnika.
“Stručni saradnici su podržali istraživački rad i naučni pristup koji Ministarstvo primjenjuje prilikom donošenja odluka u najboljem interesu djece, razgovarano je o važnosti kapacitiranja stručnih službi škola i osiguranja podrške i pedagozima, psiholozima i socijalnim radnicima zaposlenim u osnovnim i srednjim školama. Također, istaknuto je da je direktni rad nastavnika sa učenicima u školskom okruženju najbolji protektivni faktor za održavanje dobrog mentalnog zdravlja učenika i prosvjetnih radnika. Pedagozi, psiholozi i socijalni radnici su iznijeli svoja iskustva u radu sa učenicima u periodu online nastave i teškoće sa kojima su se susretali učenici, njihovi roditelji i nastavnici”, objasnila je ministrica za odgoj i obrazovanje KS Naida Hota-Muminović.
Predstavljeni su primjeri dobre prakse i dostupni resursi za osiguravanje adekvatne stručne podrške učenicima i nastavnicima. Tim stručnjaka je pripremio Smjernice i preporuke za zaštitu psihofizičkog zdravlja učenika i nastavnika u doba i nakon pandemije (na osnovu rezultata provedenog istraživanja) i iste će biti dostavljene svim odgojno-obrazovnim ustanovama.