Bosna i Hercegovina

Na današnji dan zapaljena je Vijećnica i napadnuta riznica dokumenata koji svjedoče o historiji naše države

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 25. aug 2023 @8:12
ID90933

Na današnji dan zapaljena je Vijećnica i napadnuta riznica dokumenata koji svjedoče o historiji naše države

Vatra, koju su izazvale granate sa položaja Vojske RS, progutala je skoro 80 bibliotečkog fonda, oko dva miliona knjiga i veliki broj rukopisa dragocjene vrijednosti za BiH.

Napadnuta riznica knjižnog fonda
Plamen je za nekoliko sati progutao Katalog Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH, koje je brižno čuvano, obrađivano i koje je građanima bilo dostupno blizu pola vijeka.

Ismet Ovčina, direktor NUB BiH, u ranijoj izjavi za portal “Avaza” kazao je da je za njega svaka godišnjica obilježavanja stradanja Vijećnice veoma emotivna.

– U plamenu koji je zahvatio cijelu zgradu, naši vatrogasci su bili spremni da reagiraju u mjeri u kojoj su to mogli, ali agresor s brda to nije dozvolio. Sve se završilo apokaliptičnim scenama koje nas i danas bole. Uništeno je je oko 2 miliona bibliotečkih jedinica iz fondova Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH – kazao je Ovčina.

Vijećnica je za vrijeme opsade Sarajeva više puta bila granatirana, a tog 25. avgusta 1992. godine napadnuta je riznica knjižnog fonda i dokumenata koji svjedoče o historiji naše države.

Rekonstrukcija Vijećnice počela je 1996. godine, a svečano je otvorena 9. maja 2014. godine. Ponos Sarajeva i Bosne i Hercegovine je nezaobilazan objekat za brojne zvanice širom svijeta.

Podsjetimo, arhitektonski projekat izgradnje Vijećnice započeo je Aleksandar Vitek (Alexandar Wittek), a poslije njegove smrti završio Ćiril M. Iveković.

Svečano je otvorena 20. aprila 1896. godine i reprezentativni je primjer arhitekture Sarajeva iz perioda austrougarske vlasti u Sarajevu.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button