Bosna i Hercegovina

Nakon zločina u Gradačcu: Vrijeme je da se poduzmu konkretne mjere protiv nasilnika

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 12. aug 2023 @11:28
ID89520

Još jedno svirepo ubistvo žene koja je nasilnika prijavljivala policiji, a pritom nije dobila institucionalnu zaštitu, potreslo je BiH.

Nizamu Hećimović, nevjenčanu suprugu s kojom je imao dijete, jučer je brutalno pretukao, a zatim ubio Nermin Sulejmanović.
Nizama je bila u strahu za svoju i sigurnost djeteta te je potražila policijsku zaštitu. Međutim, Općinski sud u Gradačcu je 7. augusta 2023. godine odbacio zahtjev MUP-a TK – PU Gradačac da se Nerminu izrekne mjera zabrane uznemiravanja i uhođenja, kao i zabrana prilaska žrtvi nasilja, tj. Nizami koja ga je prijavila.
I ne da Nizama nije institucionalno zaštićena nego je Nerminu, kako su otkrili mediji, dojavljeno da ga je prijavila.

Stravično ubistvo Nermin je prenosio uživo putem Instagrama, a još strašnije je što je njegov potez naišao i na nekoliko odobravanja.

Iz Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova je saopćeno da će tražiti da MUP TK ispita sve osobe koje su veličale ubicu i zločin koji je počinio.
Podaci Agenciije za ravnopravnost polova BiH pokazuju da je svaka treća žena u BiH žrtva nekog oblika nasilja. Svake godine se desi nekoliko slučajeva ubistva žena u našoj državi koje su počinili trenutni ili bivši partneri. U prethodne dvije godine u BiH ubijeno je 19 žena.

Uprkos tome, o femicidu se veoma malo govori, a sociolozi, psiholozi, pa i političari kratkotrajni fokus na ovoj temi imaju onda kada se zločin dogodi.

Žrtve su stigamtizirane, tako da o nasilju najčešće šute. Institucije sada imaju priliku da makar pokušaju snažnije preventivno djelovati. Stigma ne smije biti na žrtvi, kao što se ne smije pustiti da nasilnici i kriminalci bezbrižno hodaju ulicama i siju strah.

Nasilje u porodici u BiH se reguliše kroz entitetske krivične zakone.

Kazne za nasilje u porodici kreću se od jedne godine godine za ugrožavanje mira, tjelesne cjelovitosti ili psihičkog zdravlja člana porodice, pa do tri godine za korištenje oružja i tešku povredu i do pet godina za nasilje nad maloljetnikom.

Podsjetimo, u krvavom pohodu Nermin je jučer ubio još dvije osobe, tri je ranio, nakon čega je počinio samoubistvo. On je i ranije tukao Nizamu, a policiji je dobro poznat zbog svoje kriminalne prošlosti koja je uključivala nasilje, ali i dilanje marihuane.
Iako su izrazi saosjećanja, koje političari raznih nivoa vlasti jučer i danas iskazuju, odraz ljudskosti, ženama koje su preživjele nasilje, ili strahuju da bi mogle postati meta, najviše će pomoći konkretne mjere poput izmjene krivičnog zakonodavstva. (klix)

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button