Bosna i Hercegovina

NSRS usvojila izvještaj kojim se negira genocid u Srebrenici

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 18. apr 2024 @22:51
ID112770

Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) usvojila je danas u Banjaluci “Zaključni izvještaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine”, kojim se negira genocid počinjen u Srebrenici, jula 1995. godine.

U izvještaju se navodi da se “u Srebrenici nije dogodio ni pojedinačni zločin genocida niti genocid uopšte”.

NSRS je podržala stavove iznesene u zaključcima izvještaja Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine, “te potvrđuje da je termin genocid za Srebrenicu netačan i da se ne može prihvatiti”, piše u zaključcima poslaničkih klubova političkih stranaka iz RS o ovom izvještaju.

Zaključuje se da se “ta kvalifikacija trajno odbacuje imajući u vidu da je minimalan broj pripadnika muslimanskih snaga, ratnih zarobljenika, zarobljenih i pogubljenih između 1.500 i 2.000, a maksimalan broj do 3.000”.

Prema zaključcima, NSRS konstatuje da će izvještaj Komisije “doprinijeti objektivnom i nepristrasnom sagledavanju stradanja svih naroda u regiji Srebrenice”.

Navodi se i kako je “Narodna skupština uvjerena da će jedino cjelovito i istinito sagledavanje ratnih događaja u regiji Srebrenice, ali i u cijeloj Bosni i Hercegovini doprinijeti jačanju povjerenja i tolerancije među narodima u BiH, konačnom pomirenju i suživotu sadašnjih i budućih generacija”.

Dalje, Parlament RS “izražava svoj pijetet prema žrtvama i njihovim porodicama iz tragičnog sukoba u BiH, te osuđuje ratne zločine počinjene na svim stranama”.

U zaključcima, Narodna skupština odbacuje Izvještaj Komisije za istraživanje događaja u i oko Srebrenice od 10. do 19. jula 1995. godine, sačinjen u Banjaluci juna 2004. godine i 15. oktobra 2004. godine i smatra ga “netačnim, tendencioznim, spekulativnim, politički nametnutim od visokog predstavnika Pedija Ešdauna, sačinjenim neobjektivno i zlonamjerno protiv Srba i Republike Srpske”.

“Narodna skupština ukazuje na činjenicu da je u Izvještaju Komisije utvrđeno da je od 1992. do 1995. godine, kao posljedica etničkog čišćenja srpskog naroda, ubijeno i stradalo više od 2.650 civila, zarobljenih vojnika i pripadnika seoskih straža”, stoji u zaključcima NSRS.

U zaključcima se osuđuju i smatraju “apsolutno nedopustivim i neprihvatljivim” postupci ambasadora Zlatka Lagumdžije, stalnog predstavnika Bosne i Hercegovine pri UN, koji su usmjereni na pripremu i dostavljanje prijedloga rezolucije o genocidu u Srebrenici Generalnoj skupštini UN “bez konsultacija i saglasnosti institucija BiH, entiteta i konstitutivnih naroda, radi demonizacije Republike Srpske i srpskog naroda kao genocidnog”.

Traži se da član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović pokrene proceduru u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine za razrješenje ambasadora Lagumdžije, jer ga “Republika Srpska i srpski narod odbacuju kao ambasadora BiH”.

Ove zaključke potpisali su šefovi klubova poslanika SNSD-a, SDS-a, PDP-a, Ujedinjene Srpske, Demosa, Socijalističke partije, Narodne partije Srpske, Za pravdu i red, te Poslaničkih grupa DNS-a, SPS-a i Narodnog fronta.

Za izvještaj i zaključke su glasala 73 poslanika, nije bilo uzdržanih ni glasova protiv.

Podsjećamo, presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju utvrđeno je da je u julu 1995. godine, u okviru organizovanog i planiranog napada Vojske Republike Srpske, pod vojnom komandom Ratka Mladića i političkom direktivom Radovana Karadžića, u Srebrenici počinjen genocid, u kojem su ubijene 8372 osobe bošnjačke nacionalnosti. Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju i sudovi u regionu su osudili preko 50 pojedinaca za individualnu i komandnu odgovornost za planiranje i učešće u genocidu, uključujući i Mladića i Karadžića koji su osuđeni na kaznu doživotnog zatvora.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button