Održana finalna konferencija projekta posvećenog energetskoj sigurnosti i zelenoj tranziciji
U Sarajevu je 29. novembra 2024. godine uspješno održana finalna konferencija projekta „Doprinos energetskoj sigurnosti (Security of Supply) kroz akciju poticanja zelene energetske tranzicije – SOS“. Projekat usmjeren na jačanje kapaciteta ključnih aktera, unapređenje energijske efikasnosti u malim i srednjim preduzećima (MSP-ovima) i podizanje svijesti javnosti, promijenio je poglede na energetsku tranziciju, ističući je kao osnovu stabilnog snabdijevanja energijom u Bosni i Hercegovini.
Projekat je kroz tri ključna seta aktivnosti ostvario značajne rezultate:
Jačanje kapaciteta ključnih aktera za unapređenje energetske sigurnosti: Tokom radionica održanih u Sarajevu, Banjoj Luci i Brčkom, predstavnici civilnog društva, industrije, akademske zajednice i vlasti razmijenili su znanja i kreirali inicijative usmjerene na poboljšanje energetske sigurnosti. Zaključci i preporuke proizašli iz ovih aktivnosti dostavljeni su donosiocima odluka, čime je osigurana njihova vidljivost i potencijalna primjena u javnim politikama.
Podrška malim i srednjim preduzećima u unapređenju energijske i resursne efikasnosti: Kroz sprovedene audite resursne efikasnosti i čistije proizvodnje (RECP) u pet proizvodnih preduzeća, predložene su konkretne mjere poput praćenja potrošnje energije, prelaska na obnovljive izvore energije, poboljšanja procesa grijanja i hlađenja te ponovnog iskorištavanja toplote. Ove mjere će pomoći preduzećima da smanje potrošnju energije, optimiziraju troškove i postanu konkurentnija na tržištu, sve uz smanjenje negativnog utjecaja na okoliš.
Podizanje svijesti građana o značaju energetske sigurnosti: Promotivna kampanja na društvenim mrežama pružila je građanima savjete o štednji energije i upravljanju resursima, a kulminirala je ‘Izazovom za uštedu električne energije’, koji je nagradio najuspješnije učesnike i motivisao širu javnost na aktivno učešće u energetskoj tranziciji. Kampanju su pratili edukativni sadržaji, uključujući objavu studije slučaja o sprovedenim RECP auditima.
Pored predstavljanja rezultata projekta, konferencija je poslužila i za predstavljanje srodnih programa posvećenih energetskim pitanjima, uključujući Integrisani energetski i klimatski plana Bosne i Hercegovine (NECP). NECP je ključan dokument za usklađivanje domaćih energetskih politika s evropskim standardima i ciljevima održivog razvoja, te će poslužiti kao vodič za buduće korake u energetskoj tranziciji zemlje.
U završnici konferencije upriličena je panel diskusija u kojoj su učestvovali vodeći stručnjaci iz oblasti energetike, ekonomije i ekologije. Razmatrane su mjere za smanjenje energetskog siromaštva, resursnu efikasnost u industriji, izazove implementacije zelenih praksi i finansijska rješenja za zelene projekte u domaćinstvima i malim i srednjim preduzećima. Diskutovalo se i o utjecaju novih regulatornih zahtjeva, poput Mehanizma za ugljičnu prilagodbu na granicama (CBAM), na domaće kompanije.
„Energetsko siromaštvo je prepoznato kao ozbiljan problem, posebno u kontekstu energetske tranzicije, gdje su energetski siromašna domaćinstva najosjetljivija na promjene. Važno je osigurati da se prilikom kreiranja javnih poziva za sufinansiranje građana vodi računa o tome da ova domaćinstva ne budu isključena iz mjera podrške. Istovremeno, potrebno je intenzivno raditi na pronalaženju dugoročnih rješenja koja će omogućiti ovim domaćinstvima pristup energetski efikasnijim rješenjima, čime se ne samo smanjuju troškovi nego i doprinosi energetskoj sigurnosti“ – poručuje Džemila Agić, angažovana ekspertkinja na projektu za zagovaranje rezultata i preporuka projekta ka donosiocima odluka.
Zaključci konferencije naglašavaju potrebu za kontinuiranom saradnjom svih ključnih aktera – državnih institucija, industrije, civilnog društva i građana – kako bi Bosna i Hercegovina postigla održivi razvoj i energetsku sigurnost. Edukacija građana o energijskoj efikasnosti izdvojena je kao prioritet, uz nastavak podrške MSP-ovima kroz specijalizovane programe za finansiranje zelenih tehnologija.
“Rezultati našeg projekta podstiču i podržavaju efikasnije mjere za poticanje zelene energetske tranzicije. Energetska sigurnost i održivi razvoj nisu samo izazovi, već i prilike koje zahtijevaju koordiniran pristup svih ključnih aktera. Zajedničkim naporima i implementacijom konkretnih mjera, možemo osigurati stabilnu, održivu i konkurentnu energetsku budućnost za našu zemlju. Nastavićemo se zalagati za rješenja koja će doprinositi većoj energijskoj efikasnosti i jačanju otpornosti našeg društva na energetske krize.” poručili su iz Centra za energiju, okolinu i resurse – CENER 21, organizacije koja je implementirala ovaj projekat.
Projekat “Doprinos energetskoj sigurnosti kroz akciju poticanja zelene energetske tranzicije – SOS” podržan je kroz regionalni projekt SMART Balkans – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan, kojeg implementiraju Centar za promociju civilnog društva (CPCD), Center for Research and Policy Making (CRPM), i Institute for Democracy and Mediation (IDM) uz finansijsku podršku Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Norveške.