Bosna i Hercegovina

Pandemija danas zahtijeva digitalizaciju zdravstvenog sistema

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 8. feb 2022 @15:04
ID37344

Već pune dvije godine traje pandemija virusa COVID-19, u nekim dijelovima naše zemlje stiče se dojam da je organizacija zdravstvenog sistema ostala na istom nivou kao na samom početku iste. Svjedoci smo poprilično loše organizovanosti sistema u nekoliko kantona FBiH, sve češćih žalbi od strane građana na kvalitet pruženih usluga, neizdavanja rješenja o izolaciji, neobavještavanja građana o rezultatima nalaza nakon testiranja, zbog čega od svojih ljekara porodične medicine ne mogu dobiti adekvatnu medicinsku pomoć.

Sama pojava pandemije je neminovno ubrzala digitalizaciju u svim sektorima, posebno u zdravstvenom koji je pretrpio najviše opterećenje u zadnje dvije godine. Kanton Sarajevo je prvi prepoznao važnost projekta za olakšanje rada zdravstvenog sistema i postao lider u primjeni digitalne transformacije zdravstvenog sistema u Bosni i Hercegovini. Da se digitalizacija ovog sistema nije desila, problemi sa funkcionisanjem društva bi bili drastično veći. Tome svjedočimo u nekoliko kantona koji još uvijek i nakon 2 godine nisu digitalizirali svoj zdravstveni sistem. Centralni zdravstveni elektronski karton, proces vakcinacije i evidencije, QR code, CoVID19 ambulante, Drive-In punktovi, elektronsko izdavanje rješenja o samoizolaciji građana su samo neke od benefita digitalizacije koja ubrzava proces i u stvarnom vremenu obavještava sve nadležne u lancu komunikacije, od testirane osobe i njegovog porodičnog ljekara, preko Ministarstva zdravstva u Kantonu Sarajevo.

Ovaj kanton koristi aplikativnu platformu COVID19 koja uključuje radni tok PCR i antigenskog testiranja, eUputnicu za PCR pretragu i mCOVID19 aplikaciju (VPT mobilnu aplikaciju) koja predstavlja trijažni prijem u zdravstvene ili državne ustanove. Tu je i podrška za terenski rad: H-tim, CoVID19 ambulanta i Drive-In. Platforma takođe uključuje i menadžment za PCR mobilni frižider/kontejner kao i mobilnu aplikaciju za trijažni proces. Rješenja o zabrani kretanja Ministarstva zdravlja stižu korisnicima u realnom vremenu preko Viber platforme ili preko SMS poruke. Platforma pruža online podrška radu MUP aktivnostima, online izvještavanje ZJZZ o broju testiranih i zaraženih i online dostave nalaza i rješenja preko Viber i WhatsApp mreže (rješenja o samoizolaciji, PCR i Antig rapid testiranjima i web online CoVID19 registracija). Kako bi zdravstveni sistem dodatno olakšao svoje poslovanje, platforma im pruža i web aplikaciju/portal, radne liste registrovanih, trijaža registrovanih sa uvidom u zdravstveni eKarton i menadžment pozitivnih na PCR i AntG rapid testovima po timovima porodične medicine.

Kako bismo što prije izašli iz procesa pandemije neophodno je staviti je pod kontrolu i adekvatno odgovoriti na svaki izazov pred koji nas virus COVID-19 stavlja. Građanima ostaje nadati se da će i ostali kantoni prepoznati važnost digitalizacije zdravstvenog sistema i na taj način uticati na smanjenje broja novozaraženih kao i bolje sprovođenje mjera izdatih od nadležnih organa.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button