Sport

Penjališta na prirodnim stijenama u 10 bh. gradova

Penjaštvo je prepoznato kao jedna od grana pustolovnog turizma za koji naša zemlja ima velike, ali nedovoljno iskorištene potencijale.

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 20. aug 2021 @12:57
ID21712

Podsjećamo vas na priču koju smo objavili prije manje od dva mjeseca. Ambasada Srbije u Hrvatskoj je krajem juna objavila da državljani Srbije mogu u Hrvatsku bez ikakvih ograničenja. Što se Bosanaca i Hercegovaca tiče – granica s Hrvatskom je tvrđa no ikad. Zato smo u Crnoj Gori dobrodošli gosti, Crnogorci inače naslućuju rekordne posjete, tim prije što su s Kosovom olabavili prelazak granice pa je Ulcinj već prepun.

Nije zgoreg razmotriti ni domaću turističku ponudu, a za ljubitelje pustolovina spremaju se posebna penjališta. U okviru projekta Magična penjališta Bosne i Hercegovine izabrano je 10 gradova u kojima će biti postavljena penjališta na prirodnim stijenama, kako za početnike tako i za profesionalce.

Izabrani su Bihać, Banja Luka, Prijedor, Jajce, Travnik, Goražde, Sokolac, Ilijaš, Vareš i Zavidovići. Projektni koordinator doc. dr. Erol Kovačević ističe da je penjaštvo prepoznato kao jedna od grana pustolovnog turizma za koji naša zemlja ima velike, ali nedovoljno iskorištene potencijale.

Voditelji projekta naglašavaju da je u svijetu više od 35 miliona penjača kojima će bosanskohercegovačka netaknuta priroda, izazovne stijene, mogućnost boravka i smještaja u prirodi, te povezanost sa drugim ponudama pustolovnog turizma biti jako interesantne.

Kovačević je dodao da je cilj bio napraviti penjališta koja će biti dostupna skoro svima, a ne samo profesionalcima, ali će i dalje postojati težinske kategorije, od jednostavnijih do složenijih. Zbog toga, stijena mora biti široka oko 50 metara, kako bi se na njoj moglo postaviti 30 penjačkih smjerova.

Dakle, radi se na razvoju pustolovnog turizma od kojeg će hoteli, restorani, suvenirnice, ali i prodavnice sportske opreme, kao i brojni sezonski i drugi radnici u turizmu imati koristi povećanjem broja turista.

Ukupna vrijednost projekta je veća od 340.000 KM, od čega je Evropska unija kroz EU4Business osigurala bespovratna sredstva u iznosu većem od 275.000 KM.

(oslobodjenje.ba)

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button