Bosna i Hercegovina

Politička blokada Bosne i Hercegovine

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 15. aug 2021 @5:34
ID21447

Rad državnih institucija i dalje je onemogućen zbog odluke političkih predstavnika vlasti iz Republike Srpske da ne učestvuju u donošenju bilo kakvih odluka. Niko ne zna do kada takvo stanje može potrajati, jer političari u BiH rade šta i kako hoće. Može li Međunarodna zajednica zaustaviti ovu blokadu? Situacija bi možda mogla biti jasnija u srijedu kada će se sastati njemačka kancelarka Angela Merkel sa sadašnjim i bivšim visokim predstavnikom u Bosni i Hercegovini Kristijanom Šmitom i Valentinom Inckom.

Blokada državnih institucija je i nastupila nakon što je bivši visoki predstavnik Valentin Incko donio odluku o zabrani i kažanjvanju negiranja genocida. S tom odlukom nisu se složili političari iz Republike Srpske. Upravo je Incko za BHRT danas potvrdio da će sa svojim nasljednikom Kristijanom Šmitom na sastanak kod njemačke kancelarke Angele Merkel.

Razgovaraće o situaciji u Bosni i Hercegovini te reformama za približavanje Evropskoj uniji. Da situacija nije bezazlena, potvrđuje i izjava američkog ambasadora u BiH Erika Nelsona. U razgovoru za Aldžaziru Balkans poručuje kako Sjedinjene Američke Države ne isključuju mogućnost sankcija za one koji ne žele napredak sa demokratskim državama, transparentnim liderstvom, vladavinom prava i napretkom ka evropskoj zajednici.

Najavljene moguće sankcije SAD-a član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik je oštro kritikovao.

S druge strane, predsjednik SDS-a Mirko Šarović poručuje da se, iako je sada to gotovo nemoguće, mora početi sa dijalogom u Bosni i Hercegovini.

Trenutna politička kriza samo je još jedna u nizu u BiH. Važnije od toga je da Bosna i Hercegovina nije prepuštena sama sebi, poručuje analitičar Ranko Mavrak.

A da nema podrške iz Beograda, još niko zvanično nije rekao. No, zanimljiva je i današnja izjava predsjednika Srbije Aleksandra Vučiča koji kaže da je najavljeni susret sa kancelarkom Merkel važan, čime se želi pokazati interesovanje za dešavanja u BiH. Da se situacija dodatno komplikuje, potvrđuje i infomacija da je Rusija izdala diplomatsku notu u kojoj se, prema medijskim objavama, navodi da novog visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Kristijana Šmita ne smatra legitimnim.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button