Bosna i Hercegovina

Praksa mijenjanja nacionalnog identiteta, trend među bh. političarima

Iz Centralne izborne komisije kažu - dužni su onemogućiti zloupotrebe, ali da je njihovo postupanje limitirano.

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 22. nov 2021 @8:01
ID29470

Važeći zakon dopušta da se nacionalnost mijenja svake četiri godine, ali ne tokom mandata. To je politički trend u našoj zemlji, te nacionalnost služi u svrhu dobijanja funkcija.

Bivši član Centralne izborne komisije (CIK) Vehid Šehić kaže da bi bila spriječena zluopotreba nacionalnog izjašnjavanja, mora se zabraniti mijenjanje etničke pripadnosti na duži period.

VEHID ŠEHIĆ, Koalicija “Pod lupom”

“U Izbornom zakonu bi moralo jasno da stoji da se zabranjuje, da se u tri izborna ciklusa uzastopno ne može mijenjati etničku pripadnost jer je neprihvatljivo da država koja počiva na etničkom principu koji je dominantan, ali vidimo da je on izgubio moralnu dimenziju”.

Iz Centralne izborne komisije kažu – dužni su onemogućiti zloupotrebe, ali da je njihovo postupanje limitirano.

CIK BiH

“Zloupotrebu možemo spriječiti samo ako osobu već imamo evidentiranu kao kandidata i pod uslovom da se nacionalno izjasnio prilikom kandidovanja. Centralnoj izbornoj komisiji BiH bi pomogli podaci koji su u posjedu Agencije za statistiku BiH, međutim postoje zakonske smetnje za ustupanje tih podataka”.

CIK ima mandat da vodi upravni postupak i rješava slične stvari, poručuju iz nevladinog sektora. Zato su na sastanku sa visokim predstavnikom prezentirali uopćene principe za izmjene Ustava BiH. Kažu, neophodne ustavne promjene moraju se bazirati na presudama međunarodnih sudova, a ne zloupotrebama.

ZORAN JOVANOVIĆ, predsjednik SGV-a BiH

“Jednostavno, pokušavaju na taj način zloupotrijebiti stvari u svoje lične svrhe i ući u Dom naroda, jer znate da uvijek fali Srba u Federalnom parlamentu u Domu naroda, i mislim da tu izborna komisija treba provesti upravni postupak”.

STIPE PRLIĆ, predsjednik HNV-a BiH

“Zaključak je da je to pitanje pravne naravi, navodno ima primjera gdje su u jednom izbornom ciklusu pojedinci jedne nacionalnosti, u drugom druge, to bi pravni stručnjaci na neki način trebali spriječiti”.

Do tada, političari će koristiti pogodnosti kako bi ispunili nacionalnu kvotu za određene pozicije. I tako svjedočimo još jednom apsurdu u zemlji, u kojoj se većina političara poziva na važnost etničkih odrednica, ali je za funkciju vrlo lako promijene.

Više u prilogu kolega sa BHRT-a.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button