Bosna i Hercegovina

Prije 20 godina, u BiH je DNK metodom obavljena prva identifikacija žrtve iz masovnih grobnica

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 16. nov 2021 @23:10
ID29054

O procesima identifikacije žrtava proteklog rata u Bosni i Hercegovini, kao i o djelovanju Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP) razgovarano je danas na sastanku predsjedavajućeg Skupštine Kantona Sarajevo Elvedina Okerića sa djelatnicima Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju Univerziteta u Sarajevu i Edwinom Huffineom, jednim od najzaslužnijih osoba za pokretanje rada ICMP-a u našoj zemlji.

Predsjedavajući Okerić je, ovom prilikom, odao priznanje gospodinu Huffineu i djelatnicima ICMP-ja, kao i Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju na identifikaciji desetina hiljada žrtava genocida i agresije na BiH 92-95.

Godine 1999. ICMP je, u saradnji sa Institutom za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju Sarajevo i Kliničkim centrom u Tuzli, uspostavio laboratorije za identifikaciju žrtava na osnovu uzoraka kostiju i krvi, uzetih od žrtava i njihovih srodnika, te su ubrzo i započete DNK analize.

“U novembru 2001. godine urađena je prva identifikacija u Bosni i Hercegovini, a radilo se o posmrtnim ostacima petnaestogodišnjeg dječaka iz masovne grobnice u Srebrenici. To je bio početak značajnog procesa koji je rezultirao analizom desetina hiljada koštanih uzoraka”, naveo je prof.dr. Damir Marjanović, zastupnik u Skupštini KS, koji je bio dugogodišnji uposlenik Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju Sarajevo, objašnjavajući kako je uloga ovog instituta bila ključna u prve tri godine identifikacije žrtava i rada ICMP-a u našoj zemlji.

“Smatram da je ovo jedan od najvažnijih datuma u poslijeratnoj historiji naše zemlje, jer proces identifikacije žrtava rata nije samo vraćanje imena skeletima, nego i vraćanje mira porodicama koje bar mogu otići na mezar i grob svojim ubijenim srodnicima. Bez ovih rezultata ne bi bilo ni sudskih presuda zločincima”, istakao je prof.dr. Marjanović.

O ovoj temi su govorili i njegove bivše kolege, direktor Instituta Naris Pojskić, profesorice Adaleta Durmić i Lejla Kapur Pojskić, te djelatnik ICMP-ja Rijad Konjhodžić.

Istaknuto je, između ostalog, da je BiH kroz rad svojih naučnika postala vodeća u oblasti identifikacije žrtava rata i prirodnih katastrofa, a njihove metode su primjenjivane širom svijeta, pri identifikaciji žrtava iz masovnih grobnica iz Drugog svjetskog rata u Sloveniji, žrtava cunamija, ratova u Libiji i Iraku.

To je potvrdio i gospodin Huffine, ističući kako je model koji je primjenjivan u Bosni i Hercegovini promijenio svijet u procesima identifikacije.

Nažalost, izmještanjem DNK laboratorija ICMP iz BiH u Holandiju, prije nekoliko godina, otišli su i bosanskohercegovački uposlenici, što je, kako je istaknuto, porazno za državu BiH, koja nije pravovremeno djelovala i pružila adekvatnu podršku kako bi se procesi identifikacije i dalje obavljali ovdje, a mladi naučnici ostali u svojoj zemlji. Porazno je i to da je baza podataka sa velikim brojem genetičkih podataka Bosanaca i Hercegovaca van BiH.

Predsjedavajući Okerić kazao je da je ovo samo jedna od posljedica djelovanja retrogradnih politika u našoj zemlji, koje obesmišljavaju život građana i neodgovornog djelovanja pojedinaca kojima su povjerene javne funkcije. Kazao je kako je siguran da dolaze mlade generacije koje su odlučne i svjesne pravih vrijednosti u našoj zemlji koje treba čuvati.

Djelatnicima ICMP-ja i Instituta poručio je da su se svojim zalaganjem ugradili u državotvornost Bosne i Hercegovine.

“Možete biti ponosni na sve ono sto ste uradili za svoju zemlju, dali ste nemjerljiv doprinos utvrđivanju istine o protekloj agresiji na našu zemlju i kažnjavanju zločinaca, donijeli ste smiraj porodicama žrtava. Posebno priznanje zaslužujete jer svoje znanje prenosite mladim generacijama djelatnika u ovoj oblasti”, istakao je predsjedavajući Okerić, ovom prilikom.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button