Bosna i Hercegovina

Realizacija više projekata s ciljem poboljšanja kvaliteta zraka u KS

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 29. okt 2021 @11:35
ID27449

Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo, na čelu sa ministrom Enverom Hadžiahmetovićem, kontinuirano radi na poboljšanju uvjeta za život svih građana Kantona Sarajevo. S tim u vezi, svjesni negativnih utjecala koje zagađenje zraka ima na ljudsko zdravlje, ekosisteme, ali i ekonomiju, Ministarstvo implementira niz projekata koji za cilj imaju uštedu energije, korištenje ekološki prihvatljivih energenta, smanjenje emisije štetnih plinova i ozelenjavanja javnih površina što će dugoročno voditi ka poboljšanju kvalitete zraka u Kantonu Sarajevo.

Projekti koji se implementiraju u 2021. godini su:

PROJEKT „ZELENI EKONOMSKI RAZVOJ“ – U saradnji sa UNDP-om, kroz projekt “Zeleni ekonomski razvoj” koji finansira Švedska, Ministarstvo provodi mjere povećanja energijske efikasnosti na javnim objektima u Kantonu Sarajevo. Mjere energijske efikasnosti uključuju zamjenu dotrajale i energijski neefikasne vanjske stolarije i kotlova, radove na kotlovnicama i grijnim tijelima, te na termoizolaciji fasadnih zidova i krovova.

U toku 2021. godine, mjere energijske efikasnosti su provedene na objektima Akademija likovnih umjetnosti Sarajevo, JU Elektrotehnička škola za energetiku, JU Područna škola Dragoradi Ilijaš, OŠ „Alija Nametak“ i OŠ „Isak Samokovlija“, dok su radovi na objektima osnovnih škola „Izet Šabić“, „Zahid Baručija“ i „Avdo Smailović“ u završnoj fazi. Pored navedenog, u završnoj fazi su i radovi na priključenju objekata “Bosanskog kulturnog centra”, Arhitektonskog i Građevinskog fakulteta na sistem daljinskog grijanja.

Projekt “Zeleni ekonomski razvoj” posvećen je kreiranju uslova za investicije u povećanje energijske efikasnosti javnih objekata, kako bi se ostvarile budžetske uštede, povećao broj „zelenih radnih mjesta“, poboljšao komfor za korisnike i reinvestirala ušteđena sredstva što doprinosi privrednom napretku zemlje i očuvanju životne sredine.

PROJEKT „ENERGIJSKA EFIKASNOST U JAVNIM ZGRADAMA KANTONA SARAJEVO“ – Zahvaljujući ovom projektu ukupno 40 javnih objekata u Kantonu Sarajevo – vrtići, osnovne i srednje škole, fakulteti, studentski domovi, te zdravstvene ustanove bit će obuhvaćeni radovima na termoizolaciji fasada, zamjeni dotrajalih prozora i vrata, ugradnji energijski efikasne rasvjete i poboljšanju sistema grijanja. Radi se o projektu koji ima višemilionsku finansijsku vrijednost, no njegov značaj je i veći imajući u vidu da se dugoročno rješavaju problemi neefikasnosti i nekvalitetne infrastrukture javnih zgrada. Finansiranje projekta je obezbijeđeno iz kreditnih sredstava Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u iznosu od osam miliona EUR-a, dok je Europska unija osigurala nepovratna sredstva u iznosu od dva miliona EUR-a. U toku 2021. godine završeni su detaljni energijski auditi, idejni i glavni projekti, te revidovana tehnička dokumentacija za 30 objekata.

Očekivani benefiti za prva dva projekta koje implementira Ministarstvo su smanjenje potrošnje energije, te smanjenje emisije CO². Pored uštede energije, mjere energijske efikasnosti će poboljšati uslove rada i boravka uposlenika i korisnika javnih zgrada.

PILOT PROJEKT SUBVENCIONIRANJA ZAMJENE PEĆI/KOTLOVA NA UGALJ I OSTALA ČVRSTA GORIVA CERTIFICIRANIM PEĆIMA/KOTLOVIMA I TOPLOTNIM PUMPAMA U DOMAĆINSTVIMA U KANTONU SARAJEVO – Projektom koji je implementiran od strane UNDP-a i ovog resornog ministarstva predviđena je zamjena postojećih kotlova i peći u individualnim stambenim jedinicama. Prema informacijama kojima se trenutno raspolaže, oko 30.000 domaćinstava u Kantonu Sarajevo koristi ugalj i druga čvrsta goriva za grijanje, čime se značajno ugrožava kvaliteta zraka, pogotovo na području općina Novi Grad Sarajevo, Ilidža i Ilijaš, gdje se nalazi najveći broj individualnih ložišta. Cilj je smanjenje zagađenosti zraka u Kantonu Sarajevo, posebno u naseljima gdje su dominantni izvori zagađivanja kućna ložišta na čvrsta goriva. Prelazak na korištenje peći/kotlova na pelet subvencioniran je iznosom do 70% od iznosa ukupnih troškova ili maksimalnim iznosom do 5.000 KM po korisniku, a prelazak na grijanje pomoću toplotnih pumpi subvencioniran je iznosom do 40% od iznosa ukupnih troškova ili maksimalnim iznosom do 7.000 KM po korisniku.

PROJEKT SUBVENCIONIRANJA NOVIH GASNIH PRIKLJUČAKA U KANTONU SARAJEVO – Jedna od preventivnih mjera utvrđenih Kantonalnim planom zaštite okoliša je povećanje broja korisnika prirodnog plina, kao ekološki najprihvatljivijeg energenta u Kantonu Sarajevo. Ministarstvo je za svrhe realizacije osiguralo 259.000 KM za ovu godinu, te izrazilo spremnost uložiti dodatna sredstva za nastavak realizacije projekta u budućnosti. Implementacija projektnih aktivnosti počela je prošle godine i dosada je subvencioniran 451 gasni priključak.

KJKP „Sarajevogas“ koje je realizator projekta provodi procedure javnog poziva za izbor korisnika, izgradnje novih priključaka, te puštanja gasa u unutrašnje gasne instalacije, pregleda instalacija u objektima i ostale neophodne radnje u skladu sa važećim zakonima, tehničkim propisima i procedurama.

PROJEKT OZELENJAVANJA JAVNIH ZELENIH POVRŠINA KS – Ministarstvo, u saradnji sa KJKP „Park“, radi na projektima modernizacije i obogaćivanja ponude javnih i zelenih površine u KS, koji će biti realizirani do kraja ove godine. Kroz program održavanja, ove jeseni KJKP „Park“ započeo je sadnju više od 400 sadnica, a pored toga planirano je i dodatno ozelenjavanje javnih površina Kantona sadnjom novih 100 stabala. Nadalje, novu opremu i hortikulturno uređenje dobit će prostor dječjeg igrališta u ulici Branilaca Sarajeva, te raskrsnica između Alipašine ulice i ulica Maršala Tita i Hamze Hume.

IZRADA „STRATEGIJE OGRANIČENJA KORIŠTENJA UGLJA I OSTALIH ČVRSTIH GORIVA U KANTONU SARAJEVO 2021–2031”- Uzimajući u obzir da značajnije poboljšanje kvaliteta zraka nije moguće postići bez sistemskog i strateškog pristupa proizvodnji toplotne energije za grijanje, ali i bez ograničavanja korištenja uglja i ostalih čvrstih goriva, Ministarstvo u saradnji sa UNDP-jem priprema „Strategiju ograničenja korištenja uglja i ostalih čvrstih goriva u Kantonu Sarajevo u periodu 2021–2031“.

Izrada ove strategija predviđa izračun ukupnih emisija i uticaja na kvalitet zraka svih individualnih ložišta na čvrsta goriva upotrebom disperzionog modela, analizu i davanje prijedloga za unapređenje kontrole emisija, unapređenje dimnjačarskog sektora, kontrolu i certifikaciju peći i goriva koja se koriste u našem kantonu, analizu izloženosti stanovništva, postojeće mjere energetske efikasnosti u individualnim objektima, te unapređenje i izmjene zakonske regulative u cilju poboljšanja kvaliteta zraka. Pored toga, strategijom će biti predložen set mjera grupisan u tri scenarija, te će biti provedena analiza efekata smanjenja emisija svih pojedinačnih mjera i procjena potrebnih sredstva za implementaciju.

USVOJENA „STUDIJA POBOLJŠANJA ENERGETSKE EFIKASNOSTI DOMAĆINSTAVA KOJA KORISTE OSOBE U STANJU SOCIJALNE POTREBE U KANTONU SARAJEVO“ – U „Studiji poboljšanja energetske efikasnosti domaćinstava koja koriste osobe u stanju socijalne potrebe u Kantonu Sarajevo“ je istaknuto kako je dugoročni i konačni cilj projekta smanjenje potrošnje energije korištenjem ekološki prihvatljivih goriva, što će rezultirati smanjenjem emisija zagađujućih čestica i dovesti do smanjenja sredstava koje Kanton izdvaja za ovu potrebu.

U cilju izrade Studije izvršen je terenski obilazak 1.057 stambenih jedinica koje koriste osobe u stanju socijalne potrebe u Kantonu Sarajevo. Od pomenutog broja stambenih jedinica obuhvaćenih Studijom i za koje je izvršen terenski obilazak, 685 ih je uključeno u trogodišnji Akcioni plan.

USPOSTAVLJANJE CENTRA ZA UPRAVLJANJE KVALITETOM ZRAKA – Ministarstvo je prepoznalo potrebu drugačijeg pristupa kontroli kvaliteta zraka koji podrazumijeva nove informacione tehnologije, stručne i obučene kadrove u cilju prikupljanja i obrade statističkih podataka o zagađivačima i emisijama zagađujućih materija, te sačinjavanja odgovarajućih analiza i dokumenata koje bi predstavljale stručnu podlogu za planiranje i poduzimanje mjera zaštite i poboljšanja kvaliteta zraka u KS. S tim u vezi uspostavljen je Centar za upravljanje kvalitetom zraka. Njegovim otvaranjem Ministarstvo će imati bolji uvid u parametre koji određuju kvalitet zraka, posljedice zagađenja, ali i prijedloge mogućih mjera za unapređenje stanja u oblasti zaštite zraka na osnovu svih rezultata praćenja njegovog kvaliteta.

IZRADA „ODLUKE O IZMJENAMA I DOPUNAMA ODLUKE O ZAŠTITI I POBOLJŠANJU KVALITETE ZRAKA U KANTONU SARAJEVO“ – Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo aktivno radi na izradi „Odluke o izmjenama i dopunama odluke o zaštiti i poboljšanju kvalitete zraka u Kantonu Sarajevo“, čije se usvajanje od strane Vlade Kantona Sarajevo očekuje do kraja tekuće godine.

Ministarstvo je svjesno da su potrebni stalni i dugogodišnji napori kako bi se poboljšala kvaliteta zraka, te da u tim naporima aktivni učesnici trebaju biti institucije i građani Kantona Sarajevo. Iz tog razloga, kontinuirano se radi na informisanju i osvještavanju društva, ali i ostvarivanju partnerskih veza sa zemljama Evropske unije koji nam mogu pomoći svojim znanjima i dobrim praksama iz ove oblasti.

Ministarstvo, pored gore navedenih projekata, aktivno provodi kampanje, ekološke akcije i konferencije, te izražava svoju spremnost za učešće u svim projektima koji su korak naprijed ka boljem zraku u Kantonu Sarajevo.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button