Bosna i Hercegovina

“Sarajevo-šume” počinju proizvodnju biomase iskorištavajući ostatke iz šuma

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 9. feb 2022 @10:06
ID37405

Pri iskorištavanju i održavanju šuma nastaje velika količina šumske biomase koja se može upotrijebiti za proizvodnju energije. Riječ je o organskoj tvari koja nastaje u šumskom ekosistemu, a čine je drveće i grmlje koje se koristi za mehaničku preradu i termičko korištenje.

Drvna biomasa uključuje drva za ogrjev te ostatke iz šume i drvne industrije. Drva za ogrjev su klasični i najstariji pristup iskorištavanju drvnog potencijala, no u novije se vrijeme sve više pridaje važnost iskorištavanju onog što je “višak”.

Industrija pri obradi drva proizvodi velike količine piljevine i sitnih ostataka koji su neupotrebljivi u daljnjem procesu. Tu se vidi veliki potencijal u sakupljanju te vrste otpada i iskorištavanju za proizvodnju biomase. Ovim procesom se ne dobiva samo energija u obliku biomase, nego se i drvnu industriju olakšava nepotrebnih viškova.

KJP “Sarajevo-šume” d.o.o. Sarajevo u najbližoj budućnosti namjerava otpočeti s proizvodnjom biomase, kao alternativnog izvora energije. Tim povodom, direktor ovog preduzeća, Samir Omerović, je s izvršnim direktorom Oblasti za šumarstvo, Rizom Tabakovićem te delegacijom ispred Ministarstva privrede Kantona Sarajevo, na čelu s ministrom Adnanom Delićem, posjetio proizvodnju preduzeća “KOVAN MI” d.o.o. Gračanica.

Radi se o vodećoj kompaniji za proizvodnju kotlova i kamina za zagrijavanje privatnih, stambeno poslovnih i industrijskih objekata, uz korištenje obnovljivih izvora energije (biomase – pelet i sunčeve energije). Domaćini su upoznali goste s procesom proizvodnje, načinom rada i postrojenjima, koje su ovim, budućim proizvođačima, od velike koristi.

“Kao preduzeće koje gospodari šumama Kantona Sarajevo, javno privatnim partnerstvom s ovim i sličnim preduzećima mogli bismo postići kontinuitet u cijenama i kvaliteti peleta, što je najvažnija karika za promjene dosadašnjih, tradicionalnih načina grijanja”, saopćili su iz “Sarajevo-šuma”.

Ovim koracima pelet bi mogao postati pristupačniji za građane. Jedan od benefita bio bi i poboljšanje kvaliteta zraka na području Kantona Sarajevo, koji je zimi jedan od najvećih, višedecenijskih problema s kojima se stanovništvo susreće a u posljednjih nekoliko godina je izraženiji nego ikad.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button