Seljačka posla hadžije Enesa s Bijambara
Seljačka posla je naziv objekta na Bijambarama u općini Ilijaš, koji je u vlasništvu Enesa Balte. Na ovom mjestu možete kupiti organski proizvedenu hranu. Tu možete naći sve, od heljdinog brašna i svih vrsta žitarica, preko raznih vrsta gljiva i domaćih jaja, sušenih ljekovitih trava, čajeva i meda, pa do džemova i sokova.
Sve što prodajem je prirodno. Beremo sve što nudi priroda i prodajemo. Tu je ljekobilje. Šta je u sezoni, to tražiš i praviš. Praviš čaj za bubrege, čaj za jetru, čaj za pluća. Pravi se i kombinacija čajeva, ubace se kunica, žara, metvica, pa se pravi planinski čaj za zimu. Bude meda. Beru se šumske jagode, borovnice, maline, prave se džem i sokovi. Meljemo heljdu, pravimo brašno koje košta tri marke po kilogramu. Beremo gljive i prodajemo…, kazao je za Oslobodjenje.ba vlasnik neobičnog objekta, kojeg u ovom kraju poznaju kao hadžiju Enesa s Bijambara.
Pokazao nam je kako melje heljdu i pravi brašno. Ima kameni mlin. Na objektu natpis da je heljda domaća, bosanska, zdrava, neozračena, da “nije iz Černobila”. Objasnio je da mu ljudi prigovaraju da je skupo dati tri marke za kilu heljde, a da im nije problem plaćati skuplje u Sarajevu ili kupovati u nekim prodavnicama, u kojima je uvezena iz Ukrajine. U takvim pakovanjima je, ističe Enes, u sastavu tek 40 posto heljde, a 60 posto dodaci, u koje spadaju prašina i ljuska.
Ispričao je zašto je odlučio nazvati biznis Seljačka posla. Bilo je to iz razloga “što je ovo seljakluk, ne možeš dosta zaraditi, ali možeš preživjeti od ovog rada i prehraniti porodicu”. A od njegovog posla živi njih petero: Enes, njegova supruga i troje djece od 11, 9 i 7 godina.
Do izražaja će vremenom doći kvalitet. Do tada treba se patiti, treba preživjeti. Ja sam teško bolestan, imam Bergerovu bolest, u invalidskoj sam penziji. Problemi sa srcem i krvnim sudovima, pluća su mi otišla kako je bila ova korona. Ali, dobro je opet, ne žalim se. Borim se. Devera se nekako. Ne bismo mogli preživjeti od 300 maraka penzije da nije ovog posla. Bitno je da se pošteno dinar zaradi, da se ne krade, ispričao je Enes.
izvor: Oslobodjenje.ba