Bosna i Hercegovina

Sprema li se novi udar na ionako težak životni standard građana

U moru artikala čije su cijene poletjele prema nebu su i higijenske potrepštine, a voće i povrće se odavno kupuje na komad

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 13. feb 2022 @5:43
ID37804

Ima li kraja poskupljenjima? Pitaju se to građani BiH koji, praktično, iz dana u dan svjedoče pravoj lavini poskupljenja, i to na svakom koraku. Kako mjeseci odmiču, tako je potrošačka korpa za četveročlanu porodicu, i to prema sindikalnom izračunu, sve skuplja, a šokantno je, zapravo, da se to povećanje mjeri u dvocifrenim brojevima.

Građani su tako već odavno svjedoci puzajućeg lanca poskupljenja. Hljeb, mlijeko, meso, ulje, maslac, šećer, dakle, one osnovne životne namirnice već mjesecima potiho osvanu s novim cijenama, a upravo su hrana, grijanje i komunalije najveći troškovi u domaćinstvima.

S druge strane, građani su izbezumljeni stalnim skokovima cijena goriva, koje je, prema zvaničnoj statistici, u protekloj godini poraslo za više od 30 posto.

U moru artikala čije su cijene poletjele prema nebu su i higijenske potrepštine, a voće i povrće se odavno kupuje na komad.

I, kako to obično biva, val poskupljenja je zapljusnuo sve oblasti, pa su svoje usluge poskupili i obrtnici, od frizera do automehaničara.

Nažalost, sve je izvjesnije da će bh. građani i dalje biti prisiljeni nositi se s novim cjenovnim skokovima.

Prognoze nisu optimistične, budući da poljoprivredni proizvođači, pogotovo oni hljebnog žita, soje i kukuruza, ali i svi drugi, već duže vrijeme govore o povećanju cijena repromaterijala, nedostatku mineralnih đubriva, goriva i svega drugog pa je sve izvjesnije da će već s proljećem osvanuti nove cijene voća i povrća.

Nove cijene najavljuju i mesari, uz njih mljekari, i sve je jasnije da se sprema novi udar na ionako težak životni standard građana, čiji su novčanici sve tanji.

I dok stručnjaci upozoravaju na ekonomske neprilike, dotle se naše vlasti češkaju po glavi i ne nude nikakve odgovore na ovo, za većinu građana deprimirajuće stanje. -piše Avaz.ba.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button