Bosna i Hercegovina

SSSBiH: Građanima Bosne i Hercegovine prijeti glad

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 14. jul 2021 @11:21
ID19939

Najavljena poskupljenja hljeba i pekarskih proizvoda, a kojima je već prethodilo poskupljenje ulja, samo su uvod u seriju poskupljenja svih osnovnih životnih namirnica koje građani Bosne i Hercegovine neće moći ispratiti i koji će ugroziti njihovu egzistenciju, saopšteno je danas iz Saveza samostalnih sindikata BiH.

Kako se u saopštenju navodi “ovisnost naše zemlje od uvoza pšenice (uvozimo 80 posto potrebne pšenice), maćehinski odnos nadležnih prema domaćoj poljoprivredno-prehrambenoj proizvodnji, nepostojanje robnih rezervi, te poskupljenje pšenice na globalnom nivou u iznosu od 23 posto, međunarodnog transporta (cijena prijevoza kontejnera proizvoda iz Kine umjesto 800 USD sada košta 9.000 USD) i nafte, doveli su nas u poziciju da ćemo do kraja godine biti suočeni i sa nedostatkom osnovnih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i sa enormno visokim cijenama proizvoda koje budemo imali u našim prodavnicama.”

“Savez samostalnih sindikata BiH već mjesecima uporno poziva nadležne da zaštite domaće proizvođače, preusmjere novac iz raznih fondova i donacija u poljoprivredu i time osiguraju proizvodnju proizvoda koji će zadovoljiti najveći dio potreba građana naše zemlje. Upozoravali smo da se mora iskontrolisati rast cijena osnovnih životnih namirnica, a sve s ciljem da se zaštite radnici, njihove porodice, penzioneri i druge ugrožene skupine, ali i svi građani Bosne i Hercegovine”, navode iz SSSBiH.

Dodaju kako je krajnji momenat da se fokus nadležnih prebaci na iznalaženje načina kako da se otkupe svi viškovi poljoprivrednih proizvoda od domaćih proizvođača, napune robne rezerve i na taj način spriječi crni scenarij koji nam, ocjenjuju iz SSSBiH, bez adekvatne i brze reakcije nadležnih, definitivno slijedi.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button