Svjetski dan borbe za ukidanje ropstva – 2. decembar
Ujedinjeni narodi (UN) donijeli su 1949. zakon čiji je cilj iskorjenjivanje savremenih oblika ropstva poput trgovine ljudima, seksualnog zlostavljanja, dječijeg rada i prisilnog braka. Iz tog se razloga 2. decembar u svijetu obilježava kao “Dan ukidanja ropstva”.
To je trgovina ljudskim bićima u svrhu eksploatacije na različite načine – radi seksualnog iskorištavanja, prisilnog rada, lažnog usvojenja, prisilnog braka, prisilnog prosjačenja, primoravanja na vršenje kriminalnih radnji, trgovine organima.
Milioni žena i djece, ali i muškaraca su primorani na prostituciju, služenje u kućama, rad na plantažama, prosjačenje, džeparenje, prisilne brakove i druge vidove prinude.
Žrtve trgovine ljudima su muškarci, žene i djeca, bez obzira na porijeklo, rasu ili nacionalnu pripadnost.
Izložene su fizičkom, psihičkom, seksualnom nasilju i torturi.
U Bosni i Hercegovini je prisutna trgovina ljudima unutar zemlje, najčešće seksualnom eksploatacijom djevojčica, žena i prostitucijom, te prisilnim prosjačenjem i prinudnim brakovima.
Velika Britanija je ukinula trgovinu robljem 1833. godine, a treba istaknuti kako je prva europska država koja je to učinila bila Dubrovačka Republika, koja je ropstvo ukinula još 1416. godine. Posljednja država koja je to službeno učinila bila je Mauretanija 1981.