Bosna i Hercegovina

U BiH se traga za još 7.600 osoba

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 5. jul 2021 @14:15
ID19356

U Bosni i Hercegovini još se traga za skoro 7.600 nestalih osoba, izjavio je predsjedavajući Kolegija direktora Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine Nikola Perišić.

Prema njegovim riječima, najveći izazov i problem predstavlja nedostatak relevantnih informacija na osnovu kojih bi mogle biti pronađene osobe koji se vode kao nestale.

“Od 12.000 nestalih na području zemalja bivše Jugoslavije, dvije trećine je iz BiH. Kada je riječ o procesu traženja nestalih lica, ovih 7.600 su najteži slučajevi i počinioci su se, a uglavnom je riječ o djelima ratnog zločina, dobro potrudili da njihovi tragovi budu sakriveni”, istakao je Perišić.

Perišić je naglasio da nisu zadovoljni procesom traženja nestalih osoba u našoj zemlji.

Naveo je da se već sprovode alternativne metode traženja nestalih lica, uključujući savremene tehnologije.

“Imamo plan zaposliti mlađe, obrazovanije ljude kada je riječ o novim tehnikama. Sada imamo veliki broj pogrešno identifikovanih, postoji velika rezerva posmrtnih ostataka iz kojih su izolovani DNK profili, a nema podudaranja sa biološkim uzorcima koje su dale porodice”, rekao je Perišić.

On je istakao da dok ne bude sveobuhvatne primjene zakona o nestalim licima, o prikupljanju i razmjeni informacija, proces traženja nestalih se neće u dogledno vrijeme privoditi kraju.

Učesnici Okruglog stola “Postignuća i prioriteti u procesu traženja nestalih u Bosni i Hercegovini”, koji se održava u Saraejvu, apelovali su na sve one koji imaju bilo kakve informacije u vezi sa osobama koje su nestale u Bosni i Hercegovini u proteklom ratu od 1992. do 1995., da ih dostave, ako ne javno, onda anonimno.

Naglašeno je da porodice imaju pravo znati istinu i šta se dešava u procesu traženja nestalih osoba.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button