Bosna i HercegovinaKultura

U Brezi održano naučno predavanje o Batonu Dezitijatskom

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 17. dec 2021 @20:08
ID32070

Održano naučno predavanje o Batonu Dezitijatskom u Brezi

BREZA, 17. decembra – Sinoć je (16. decembra 2021. godine) u sjedištu Općine Breza u periodu od 17:30 do 20:00, Bošnjačka zajednica kulture Preporod Breza, organizovala je naučno predavanje pod nazivom “Baton Dezitijatski – lik i djelo bosanskog vojskovođe.

Predavači su bili istaknuti profesori sa Filozofskog fakulteta u Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Salmedin Mesihović i doc.dr Amra Šačić Beća, kao i mladi bosanskohercegovački historičar MA. Fadil Hadžiabdić. Uvaženi profesori se profesionalno bave antičkom historijom, a to znači i Ilirima generalno, narodom Dezitijati koji je živio na području današnje srednje Bosne. Između ostalog i Baton Dezitijatski je bitna figura njihovog naučnog opusa. Na predavanju su se takođe obratili i mladi brezanski i bosanskohercegovački historićari i članovi organizacionog odbora predavanja, MA. Amir Nesimović, MA. Senad Mehić i MA. Semin Mamela. Dali su svoje osvrte na historijat Batonove ličnosti i ustanka kao i potencijal koji se može i treba iskoristiti danas.

Prof. dr. Salmedin Mesihović održao je predavanje na temu: Baton: predaja, zarobljeništvo i internacija. Dao je svoj osvrt na period samo kraja Batonovog ustanka te na ono što se dešavalo nakon toga. Posebno je istakao antičku historiju Breze, važnost ovog predavanja i nastavka djelovanja u pravcu kojim se krenulo ovom prilikom. Takođe, istakao je važne arheološke lokacije u Brezi, a posebno lokalitet Kamenjača koji nije dovoljno istražen.

Doc. dr. Amra Šačić Beća predavala je na temu: Baton Deizitijatski – znameniti ilirski vojskovođa iz doline rijeke Stavnje. Iznjela je podatke koji dokazuju da je prostor današnje Breze ustvari mjesto rođenja velikog Ilirskog vojskovođe Batona Dezitijatskog. Ponudila je poseban osvrt na značaj nadgrobne ploče Batonove porodice koja je pronađena u naselju Župča kod Breze, kao i na ulogu visočkih fratara koji je i danas čuvaju u muzeju samostana. Profesorica ja posjetioce upoznala razlozima, obimom te tokom ustanka kojeg je Baton pokrenuo protiv Rimskog Carstva.

MA. Fadil Hadžiabdić je kroz svoje predavanje na temu: Hedum Catelum Daesitiatum i kultura sjećanja na Batona Dezitijatskog, namjeravao analizirati kakva je danas situacija vezana za poziciju u nauci, obrazovanju i javnosti koju ima Baton Dezitijatski. Takođe, upozorio je da to mora biti na dosta većem nivou, iz razloga što se radi o osobi koja je pokrenula ustanak koji je predstavljao ogromnu borbu za slobodu i borbu protiv nepravde. Ustanak je na koncu ugušen u krvi. Naime, Rimsko Carstvo je angažovalo 190.000 profesionalnih vojnika protiv Batonovih pobunjenika.

Bošnjačka zajednica kulture Preporod Breza je načinila prvi korak u cilju još veće afirmacije antičke historije Breze, ali i Bosne i Hercegovine. Odlučnost i namjere idu i dalje od pomenutog predavanja, poručuju da će se pozitivne priče nastaviti i u budućnosti.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button