U Ilijašu odžana promocija knjige „Sabihina sofra“ autorice Sabihe Dacić
U okviru Manifestacije „Ilijaška zima“ danas je u Ilijašu upriličena promocija knjige „Sabihina sofra, tradicionalna slana i slatka jela“ autorice Sabihe Dacić.
I ovaj put prisutni su imali priliku da probaju brojne slastice, najčešće agdali kolače, baklave, ružice, ali i pite i gurabije, keške, hurmašice i brojna druga jela.
Na početku je prisutnima dobrodošlicu za ilijašku sofru poželio direktor JU KSC i Radio Ilijaš Nermin Hodžić koji je naglasio važnost rada kojim se Sabiha bavi i čuva od zaborava bogatu nematerijalnu baštinu i ostavlja amanet budućim generacijama.
O važnosti sofre, o berićetu koje donosi putnik-musafir, muhadžer, jetim i njihova dova govorila je Sabiha jako emotivno kazavši da najviše tome duguje svoj uspjeh. Istaknula je da je njen cilj da predstavi ženu Bošnjakinju, običaje, jela, kuhinju, mudrost nana, starih majki i njihovu umiješnost u najljepšem svjetlu.
O tradiciji i hrani govorio je i Sabihin sin Bilal Dacić, student master studija na Poljoprivredno-prehrambenom fakultetu u Sarajevu, koji kuha od svoje jedanaeste godine i već je poznato ime u svijetu kulinarstva. S ponosom ističe da je knjiga njegove majke bila literarni izvor za njegov diplomski rad, te da se njen tradicionalizam i njegova mladost nadopunjuju i uče jedno od drugog.
Ljepota jednog podneblja ogleda se u raznolikosti koja se sreće, od prirode pa do ljudi. Narodi koji vijekovima žive na ovim prostorima utkali su svoju tradiciju, kulturu i običaje u podneblje na kom žive. Ono što spaja razne narode, prevazilazi jezičke barijere i društvene prepreke jeste bogata sofra, koju upoznajemo sa raznim jelima.
Sabihina sofra je kniga koja će pomoći u prezentaciji, popularizaciji, a samim tim i očuvanju bošnjačkih tradicionalnih jela. Mi sve više zaboravljamo važnost okupljanja za stolom, i u jednoj porodici nekad svi jedu posebno i sve rjeđe u kući i sve rjeđe domaće. A poštovanje nimeta, zajedništva uz ugodan muhabet članova porodice potiče zajedničku vezu i prisnost, a djetetu prenosi važne poruke o dijeljenju, sigurnosti i povezanosti, stoga je izuzetno važno održati dragocjenost porodične sofre.
Sofra je simbol mira, skladnosti, poetske topline, uravnoteženosti; afirmacija vrijednosti i odražava vječiti puls ljudske prirode. Sofra je junakinja našeg i minulog vremena. Bila je oduvijek zaštitni znak kućnog gnijezda, okačena na zidu kraj fenjera, sa svojim borama i urezima, sa svojim pričama, koje ne bi mogli ispričati ni najmaštovitiji pisci. Ipak, nađe se poneki, kao Sabiha.
Sabiha nam je otkrila da, osim što će biti nastavljene njene televizijske emisije i gostovanja, priprema i svoju drugu knjigu.
U znak zahvalnosti direktor Hodžić uručio je na kraju druženja poklon-sliku sa simbolima Sarajeva Sabihi.
Nakon promocije, na veliko zadovoljstvo posjetitelja, upriličena je degustacija jela.
Na kraju programa dan su svojim muzičko-scenskim izvedbama uljepšali članovu KUD Ilijaš.