U Sarajevu danas Povorka ponosa
U Sarajevu će danas biti održana druga bh. Povorka ponosa, s početkom u 12:00 časova.
Organizatori su naveli da će biti aktivan samo jedan ulaz, od 10:00 do 12:00 časova, a nakon toga niko više neće moći da uđe na Povorku ponosa.
Ulaz na povorku biće na početku ulice Koševo, na raskrižju ulice Bolnička i Patriotske lige.
Nakon toga, okupljanje je u parku kod Druge gimnazije. U parku će biti druženje uz muziku.
U 12.00 časova “Povorka” će krenuti iz ulice Koševo, do raskrsnice sa Titovom ulicom, pa desno pored Predsjedništva BiH do Parlamentarne skupštine BiH (Trg BiH).
Kako je najavljeno, na Trgu BiH, kao i prve godine, biće održana dva govora članova “Bh. povorke ponosa”, te će biti upriličen kratki muzički program.
Nakon muzičkog programa je i kraj ovogodišnje Bh. povorke ponosa.
Organizatori su pozvali učesnike da, zbog prevencije nasilja i sigurnosti, prilikom dolaska na povorku, kao i odlaska sa povorke, da ne nose nikakva LGBTIQ obilježja.
Naglašavaju kako je Povorka ponosa protest protiv nejednakosti i predstavlja borbu za bolji položaj lezbejki, gejeva, biseksualnih, trans, interspolnih i kvir osoba u bosanskohercegovačkom društvu.
“Posljednje dvije godine suočeni smo sa teškoćom loše epidemiološke situacije uzrokovane virusom korona koja je mnoge ljude natjerala na život u četiri zida. LGBTIQ zajednica zna kako je to svakodnevno živjeti u izolaciji i strahu od potencijalnih napadača. Takođe znamo koliko je važno za LGBTIQ zajednicu u Bosni i Hercegovini kontinuirano održavanje Povorke ponosa, osnaživanje i pružanje osjećaja sigurnosti u društvu koje je agresivno i nasilno prema drugačijima, koje odbacuje, diskriminiše, maltretira, ne štiti i ne poštuje zakone. Povorka ponosa je važna platforma za borbu i prava drugih manjinskih grupa, za sve one čiji se glasovi ne čuju i čija prava i slobode su svakodnevno ugrožene ugnjetavanjem, ignorisanjem i stavljanjem na marginu društva”, istakli su organizatori.
Dodali su kako je Bh. povorka ponosa nastala iz potrebe za unaprjeđenjem svakodnevnog života LGBTIQ osoba u BiH.
“Koristeći pravo na javno okupljanje koje nam je Ustavom zagarantovano, izlazimo na ulicu jer naši životi ne mogu čekati i trpiti sporost sistemskih promjena”, poručili su.